* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. راه های گرفتن مهریه | وکیل طلاق توافقی در تهران | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

راه های گرفتن مهریه | وکیل طلاق توافقی در تهران

فسخ معامله ماشین به علت خرابی
اکتبر 30, 2019
روش گرفتن حکم تخلیه فوری منزل
نوامبر 3, 2019

آیا مهریه دین محسوب می شود ؟

وکیل طلاق توافقی در تهران : نام دیگر حق دینی، حق شخصی است. بدین معنا که شخصی نسبت به شخص دیگر دارای حقی مالی می گردد و در در سررسید معهود یا با تحقق شرایط مورد نظر، آن حق مالی باید تأدیه شود. بدین معنا که حق مذکور صرفا میان همان دو شخص، در جریان است و اشخاص ثالث هیچ حق یا دینی در این میان نسبت به هم ندارند.

مهریه نیز در صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن، یک حق مالی دینی(شخصی) محسوب می شود که حق زن و بر عهده مرد است. در اینجا زن دائن و مرد مدیون محسوب می شود. مهریه به دلیل شخصی بودن مادامی که زوج زنده است فقط قابل مطالبه از وی است و در صورت فوت هم ورثه مکلف به پرداخت مهریه زوجه از اموال مرد پیش از تقسیم هستند.

بنابر همین موضوع شخصی بودن، زن تحت هیچ شرایطی حق مطالبه مهریه از پدر شوهر یا سایر وراث یا نزدیکان را ندارد. مهریه یک دین شخصی است که بر عهده شخص شوهر است و ارتباطی به اطرافیان ندارد. زوجه نسبت به اموال هیچ کس جز شوهر بابت مهریه هیچ حقی ندارد. چه در زمان حیات شوهر چه در زمان فوت او. چه در زمان مالدار بودن شوهر و چه در صورت فقر وی.

اموال منقول وغیر منقول که قابل توقیف را دارند عبارتند از:

– زمین
– آپارتمان
– حساب سپرده
–  سهام
– تلفن همراه
– حقوق پرسنلی
– مطالبات خوانده از اشخاص ثالث و مانند آنان
– توقیف حقوق ماهیانه خوانده توسط خواهان تا میزان یک چهارم حقوق خوانده مادام که مرد متاهل و مهریه ۱۱۰ سکه تا میزان یک سوم آن در صورت متارکه و عدم اختیار همسر دیگر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *