* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. روش گرفتن حکم تخلیه منزل خریداری شده | وکیل ملکی در تهران | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

روش گرفتن حکم تخلیه منزل خریداری شده | وکیل ملکی در تهران

بهترین وکیل ملکی در نیاوران
نوسازی آپارتمان |بهترین وکیل ملکی در نیاوران
دسامبر 15, 2019
سریع ترین راه طلاق توافقی فوری
سریع ترین راه طلاق توافقی فوری
دسامبر 16, 2019
نمایش همه
وکیل ملکی در تهران

وکیل ملکی در تهران

تعریف حکم تخلیه چیست؟

وکیل ملکی در تهران : تخلیه در لغت به معنای خالی کردن جایی از اشخاص و اشیاء است. در اصطلاح قانونی یعنی تخلیه ملک مورد نظر از تصرف شخص موجر. البته این حکم پس از تمام شدن وقت اجاره صادر می‌شود. یعنی در زمانی که مکان مورد نظر مستحق تصرف نباشد. این دستور تخلیه پس از پایان دوره قرارداد قانونی است. صاحب خانه با ارائه نمونه حکم تخلیه یا حکم اصلی اقدام به پس گرفتن ملک خود به صورت قانونی می‌کند.

حکم تخلیه منزل خریداری شده چیست؟

بعضا اتفاق می افتد که افرادی خانه ای را می خرند اما مستأجری که قبلا در آن خانه بوده است یا صاحب خانه پیشینی که حالا خانه را فروخته است، از تخلیه ملک امتناع می کند. در این شرایط شخص خریدار این حق را دارد که با ارائه مدارک اقدام به گرفتن حکم تخلیه کند.

اگر موجر و مستأجر مطابق با زمان تعیین شده به توافق نرسند و مستأجر علاوه بر گرفتن ودیعه از تخلیه ملک امتناع کند، تنها راه قانونی بیرون کردن او از خانه یا محل مورد نظر و گرفتن حکم تخلیه است که موجر با نشان دادن نمونه حکم تخلیه یا حکم اصلی اقدام به بازپس گیری ملک خود می نماید.

 

وکیل ملکی در تهران

وکیل ملکی در تهران

 

فرایند اجرای حکم تخلیه و ابلاغ آن به چه صورت است؟

زمانی که موجر توانست با ارائه مدارک لازم، اثبات کند که مستأجر یکی از مشکلات بندهای فوق را ایجاد کرده است، اگر حکم تخلیه از سوی شورا یا دادگاه صادر گردد، طی مدت زمان ۲۴ ساعت پس از صدور حکم، مستأجر از آن مطلع می گردد و حکم تخلیه به وی ابلاغ خواهد شد.

در این صورت، مستأجر ۷۲ ساعت زمان دارد تا ملک اجاره شده را تخلیه کند. در این شرایط مستأجر نمی تواند در برابر حکم تخلیه، اعتراضی داشته باشد و باید طبق حکم، اقدام به تخلیه منزل کند.

دستور حکم تخلیۀ منزل زمانی قابلیت اجرا را دارد که اگر مبلغی به عنوان ودیعه یا پول پیش از مستأجر نزد موجر باشد، وی آن را به مستأجر پرداخت کرده باشد.

تا نپرداختن مبلغ ودیعه و عدم ارائه رسید آن به مراکز قضایی، اجرای حکم تخلیه ممکن نیست.

چه زمانی می توان حکم تخلیه را متوقف کرد؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، موجر می تواند مطابق با شرایطی دستور حکم تخلیه را دریافت و از مراکز مربوطه آن را پیگیری و اجرا کند.

هرچند نباید از این نکته غفلت کرد که چنانچه وجود شرایطی، می توان مانع از اجرای حکم تخلیه شد. به عنوان مثال مستأجر ادعا می کند که قرارداد اجاره نامه را تمدید کرده است. همچنین مستأجر عنوان کند که سندی که موجر برای دریافت حکم تخلیه ارائه کرده است، جعلی است و صحت ندارد.

در صورت درخواست دادرسی فوری از سوی مستأجر موجب می گردد بدون نیاز به ارائه دادخواست، ادعاهایش را بررسی و به آن رسیدگی نمایند.

فرصت ۷۲ ساعته که به مستأجر برای تخلیه منزل داده شده است، مانع از این می‌شود که وی فرصت کافی داشته باشد تا بتواند اقدامی برای توقف حکم تخلیه انجام دهد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *