* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. وکالت در تاخیر تادیه چک | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

وکالت در تاخیر تادیه چک

وکیل دعاوی ضرب و جرح
وکیل جرایم جنایی ضرب و جرح
ژانویه 9, 2019
مجازات مصرف شیشه
مجازات مصرف شیشه چیست؟
ژانویه 13, 2019
نمایش همه
وکالت در تاخیر تادیه چک

وکالت در تاخیر تادیه چک

چه زمانی می‌توان خسارت تاخیر تأدیه در چک را دریافت کرد؟

براساس قانون (حقوق) تجارت در سه زمان می‌توان خسارت تاخیر تادیه را مطالبه کرد که اولین مرحله از آن از تاریخ سر رسید چک است.

بحث پرداخت چک و تاخیر در وصول آن یکی از مشکلات استفاده‌کنندگان از چک است، به همین منظور در حقوق تجارت عنوان شده که خسارت تاخیر تادیه در سه مرحله قابل مطالبه است:

از تاریخ سر رسید چک

بعضی از محاکم با صدور این حکم به قانون استفساریه تبصره الحاقی به ماده ۲ قانون اصلاح موادی از قانون صدور چک مصوب ۱۳۷۶ مجمع تشخیص مجمع استناد می‌کنند.

از تاریخ برگشت خوردن چک

در توجیه این حکم می‌توان با توجه به اصل عدم تعلق خسارت تاخیر تادیه، از تاریخ برگشت زدن چک، مطالبه جهت تامین ملاک ماده ۵۲۲ آیین دادرسی مدنی را لازم دانست.

از تاریخ تقدیم دادخواست

با همان دلیل بند قبلی با این تفاوت که مطالبه از دادگاه را شرط می‌داند.

به نظر می‌رسد با توجه به اصل عدم تعلق خسارت تاخیر تادیه و لازم بودن مطالبه جهت تعلق آن فارغ از اینکه اصل طلب چک است وصف چک بودن اصل طلب، مجوزی برای تعلق خسارت خارج از موارد مصرح قانونی محسوب نمی‌شود و دلایل گروه اول نیز موجه نیست چرا که منظور مجمع در اینجا از تاریخ سر رسید، منصرف به اغلب موارد است که در سر رسید چک معمولا مطالبه نیز صورت می‌گیرد نه مطلق موارد چرا که اگر قائل بر آن باشیم مورد خلاف عدالت است که بر فرض مثال دارنده در حالی که وجه در نزد بانک موجود بوده است از وصول امتناع کرده باشد و بعدا بتواند خسارت ناشی از عدم وصول را نیز دریافت کند.

بر اساس ماده واحده ـ منظور از عبارت «کلیه خسارات و هزینه های وارد شده» مذکور در تبصره الحاقی به ماده ۲ قانون اصلاح موادی از قانون صدور چک مصوب ۱۰ ۳ ۱۳۷۶ مجمع تشخیص مصلحت نظام، خسارات تاخیر تادیه بر مبنای نرخ تورم از تاریخ چک تا زمان وصول آن که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و هزینه دادرسی و حق الوکاله براساس تعرفه های قانونی استسارت تاخیر تأدیه در چک خواهد بود.

 

تاخیر تادیه

تاخیر تادیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *