* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای به چه معناست؟ | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای به چه معناست؟

تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها
آیا تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها امکان‌پذیر است؟
ژانویه 6, 2019
وکیل داوری در قرارداد ها
شرط داوری در قرارداد ها  
ژانویه 7, 2019
نمایش همه
هتک حیثیت

هتک حیثیت

ایجاد صفحه در برخی سایت‌های اجتماعی به نام دیگران با هدف انتقام‌­گیری و بازی با آبروی افراد، گذاشتن مطالب موهن در پایگاه‌های اینترنتی با هدف هتاكی به افراد مختلف، انتشار اسرار شخصی و خانوادگی دیگران با انگیزه‌هایی انتقام و هتك حیثیت افراد، انتشار یا تحریف عكس‌های خصوصی دیگران نشر اكاذیب و افترا در اینترنت با هدف تشویش اذهان عمومی و بدبین كردن افراد به یكدیگر و… تنها گوشه‌ای از اقدامات مجرمانه‌ای است كه برخی افراد با انگیزه‌هایی همانند تفریح و انتقام و فرونشاندن عصبانیت و جلب توجه و باز نمودن عقده‌های روحی و روانی در حوزه فضای مجازی مرتكب می‌شوند كه متأسفانه آسیب‌های جبران‌ناپذیری را در پی دارد.

اخلاق یکی از مهم­ترین ویژگی­‌های زندگی بشر بوده و از ویژگی­‌‌های روحی و نفسانی افراد نیز می­‌باشد، این ویژگی­‌ها شامل موضوعات نیكو و پسندیده، مانند امانت دارى، راست گویى یا ویژگی­‌های ناپسند مثل غیبت، و دروغ گویى مى‌باشد. رفتارهایی که از این ویژگی­‌های ناشی می­‌شود را رفتار اخلاقی می­‌گویند. البته این فضا قوانین خاص خود را دارد ولی بستگی به شرایطی دارد که کاربران در آن قرار می­‌گیرند و رفتار یا اخلاقی که از خودشان بروز می­‌دهند چگونه است و چقدر به قوانین احترام می­‌گذارند. هنجازسازی مثبت یکی از اصولی می­‌باشد که در هر تکنولوژی نوظهوری باید رعایت شود بنابراین در فضای سایبر نیز کاربران هنجارهای مثبت را رعایت نمایند و اخلاق حرف‌ه­ای در استفاده از امکانات سودمند آن داشته باشند.

موضوع هتک حیثیت و نشر اکاذیب یکی از بیشترین جرم­‌هایی است که در حوزه جرایم رایانه­‌ای رخ می­‌دهد، برخی از افراد با سوءاستفاده از مزیت ابزارهای فن­آوری از قبیل شبکه اینترنت و … اقدام به تشویش اذهان عمومی نموده و موجب به خطر افتادن آبروی افراد می‌شوند که قانون جهت برخورد با اینگونه افراد در فصل پنجم قانون جرایم رایانه‌ای در سه ماده مجازاتی را تعیین نموده است.
از این رو به هموطنان توصیه می‌شود:
۱. همواره دقت داشته باشند با رعایت نکات امنیتی فریب تبلیغات افراد سودجو را نخورند.
۲. از قرار دادن تصاویر خصوصی و خانوادگی در شبکه‌­های اجتماعی اجتناب نمایند.
۳. در استفاده از شبکه­‌های اجتماعی تنظیمات امنیتی و خصوصی مربوطه را انجام دهند تا هر کسی به اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران نداشته باشد
۴. درفضای مجازی به کسانی اعتماد نمایید که مورد اعتماد خانواده می‌­باشند و شناخت کاملی از آنها دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *