* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. ۵ دلیل که شما نباید به دوستان خود ماشین تان را قرض دهید | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

۵ دلیل که شما نباید به دوستان خود ماشین تان را قرض دهید

هزینه ی تعمیرات نمای بیرونی اپارتمان بر عهده ی چه کسی است؟
هزینه ی تعمیرات نمای بیرونی اپارتمان بر عهده ی چه کسی است؟
آوریل 13, 2019
تجویز ازدواج مجدد
تجویز ازدواج مجدد
آوریل 15, 2019
نمایش همه
۵ دلیل که شما نباید به دوستان خود ماشین تان را قرض دهید

۵ دلیل که شما نباید به دوستان خود ماشین تان را قرض دهید

نه گفتن را یاد بگیرید. گاهی اوقات همین نه گفتن می تواند سدی برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار و جبران ناپذیر باشد. یکی از جاهایی که باید در نه گفتن شهامت داشته باشید، قرض دادن ماشین به دوستتان است. بدتر از این، موقعی است که شما قصد اجاره ی ماشین را داشته باشید و دوستتان هم نیز بخواهد همین اتومبیل اجاره ای را از شما قرض کند. در اینجاست که باید به درخواست او نه بگویید حتی اگر از دست شما ناراحت شود هم ارزش دارد.

در ادامه دلایل قرض ندادن ماشین تان به دیگران را آورده ایم، تا دوست شما کامل متوجه شود که چرا شما قصد قرض دادن خود را ندارید.

دلایل قرض ندادن خودرو

  1. بیمه

زمانی که شما ماشین تان را به دوستانتان قرض می دهید، کارت بیمه را نیز به آنها خواهید داد. اگر این فرد تصادف کند، این کار ریسک مالی بزرگی است. ممکن است دوست شما مقصر باشد و شرکت بیمه هزینه صدمات وارد شده را متحمل نشود. پس در این مورد این شما هستید که باید هزینه ها را به تنهایی پرداخت کنید، زیرا ماشین از آن شما است.

و همچنین ممکن است به دلیل این اشتباه دوست شما، حق بیمه شما نیز بیشتر شود.

اعتبار رانندگی شما

زمانی که کسی ماشین شما را قرض می گیرد، او همچنین آبرو و اعتبار رانندگی شما را در جاده ها نیز قرض میگیرد. بلیط پارکینگ، برخورد های جزئی با دیگر وسایل یا برخوردی بزرگ می تواند بر اعتبار رانندگی شما خدشه وارد کند. رانندگی با سرعت بالا با ماشین شما نمی تواند زیاد بر اعتبار شما آسیب وارد کند. اما اگر دوست شما رانندگی در جاده را با مسابقات سرعت اشتباه بگیرید پس باید منتظر مجازات مالی باشید.

مسئولیت مالک

اگر ماشین شما دچار تصادف شود، شما باید تمامی مسئولیت سانحه را به عهده بگیرید. پس چه اتفاقی می افتد زمانی که دوست شما ماشین را برای خرید از سوپر مارکت قرض می گیرد. اما اگر ماشین شما دزدیده و ربوده شود هر اتفاقی که بیفتد به عنوان صاحب غایب محسوب می شوید و تمامی مسئولیت ها از گردن شما ساقط است.

مشکلات قانونی

این یک مشکل اساسی است که ممکن است زندگی شما را از این رو به اون رو کند. ممکن است محکوم به زندان شوید در صورتیکه هیچ گناهی مرتکب نشده اید. چگونه می توانید ثابت کنید که پشت فرمان نبوده اید و جرمی مرتکب نشده اید؟ اگر ماشین خود را در صحنه ی جرمی یافتید، خود را برای رویارویی با قانون آماده کنید.

ریسک گم شدن ماشین شما

شما اگر دارای ماشینی با قیمت بالا برای مثال پورشه ۹۱۱ که بسیار گران قیمت است باشید یا یک جگوار کلاسیک، حاضر به قرض دادن آن می شوید؟ ممکن است دوست شما راننده خوبی نباشد و یا احتمالا هیچ تجربه ای در خصوص ماشین های پیچیده و سیستم دار ندارد اما به شرایط شما و علاقه ای که نسبت به ماشین تان دارید، اهمیتی نمی دهد.

نکته آخر

مطالبی که تا به الان برای شما توضیح دادیم اصلا به این معنا نیست که نباید اصلا و به هیچ وجه ماشین خود را در اختیار دیگران بگذارید نه. ما فقط هشدار هایی دادیم برای هوشیاری بیشتر شما برای جلوگیری از خسارات احتمالی و اینکه زمانی که می خواهید کاری انجام دهید حتما به عواقب آن و به شخص قرض گیرنده خوب فکر کنید و تصمیم درستی بگیرید.

حال تصور کنید که اگر با خودرویی گران‌قیمت همانند پورشه، مازراتی، ب.‌ام‌و یا بنز تصادف کنید، بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی برای جبران خسارت به خودروی خسارت دیده را تقبل می‌کند؟ با نگاهی به قیمت قطعات این خودروها در بازار، این پرسش بیش از پیش برجسته می‌شود.

بر اساس قوانین و مقررات در سال‌های گذشته در صورتی که شما با خودرویی گران‌قیمت تصادف می‌کردید، بیمه‌گذار تنها بخشی از خسارت تصادف که مربوط به تعهدات مالی مندرج در بیمه‌نامه شخص ثالث بود را تقبل می‌کرد. بنابراین خسارت‌زننده موظف بود طبق قانون مابقی خسارت را پرداخت کند. نحوه کار نیز به این صورت بود که ابتدا خسارت باید از سوی کارشناسان رسمی برآورد می‌شد و مبلغ غرامت تا سقف بیمه مورد نظر که در سال ۹۴ حداقل ۵/ ۵ میلیون تومان بود را پرداخت می‌کرد و پرداخت مابقی خسارت را به عهده شخصی که خسارت را وارد کرده بود، می‌گذاشت. به ‌طور مثال در صورت تصادف یک پراید با یک پورشه، در صورتی که ۴۰ میلیون خسارت به پورشه وارد می‌شد و راننده پراید مقصر بود، بیمه تنها به میزان تعهدات مالی درج شده در بیمه‌نامه خسارت را تقبل می‌کرد و مابقی خسارت باید از سوی شخصی که خسارت را وارد کرده بود، پرداخت می‌شد.

اگر فرد مبلغ تعیین شده برای خسارت را پرداخت نمی‌کرد، شخص خسارت دیده مثلا صاحب پورشه، می‌توانست به دادگاه صالحه شکایت کند و کارشناسان دادگاه مجددا میزان خسارت به خودروی وی را بررسی می‌کردند و حکم به پرداخت خسارت می‌دادند؛ در اینجا حکم توقیف اموال فرد خسارت زده صادر می‌شد. اگر وی اموال در دسترسی داشت، به‌ عنوان خسارت توقیف می‌شد و اگر این چنین نبود، به دلیل محکومیت مالی حکم جلب وی صادر می‌شد. در این بین اگر خسارت‌زننده واقعا استطاعت پرداخت خسارت را نداشت و چهار شاهد شهادت می‌دادند که خسارت‌زننده تنها مالش همین خودروی تصادفی است که با آن امرار معاش می‌کند، قاضی برای او مبلغ خسارت را با توجه به درآمدش قسط‌بندی می‌کرد. از آنجا که این موضوع مشکلات بسیاری را هنگام تصادف یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت ایجاد می‌کرد و انتقادات بسیاری را متوجه نقش شرکت‌های بیمه به ‌عنوان حامی حقوق مردم می‌کرد، بنابراین در سال گذشته دولت در این بخش از قانون بازنگری انجام داد.

بدین‌ترتیب، طی سال گذشته، بند جدیدی به قانون بیمه شخص ثالث اضافه شد؛ بنابراین، در صورتی که یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت تصادف کند، شرکت بیمه تعهد دارد، متناظر با ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام خسارت وارده را جبران کند. در این قانون بیمه‌گذار یک خودروی متعارف را مبنایی برای تعیین سقف پرداخت خسارت در نظر گرفته است؛ قیمت خودروی متعارف نیز ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام در نظر گرفته شده است. از آنجا که دیه در ماه‌های حرام در سال جاری ۲۸۰ میلیون تومان تعیین شده است، بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۴۰ میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران‌قیمت از نظر قانون است.

بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند متناظر با ۱۴۰ میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند. به ‌طور مثال اگر خودرویی ۵۶۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن ۵۰ میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون ۱۴۰ میلیون تومان یک چهارم ۵۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود؛ بنابراین، تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یعنی یک چهارم ۵۰ میلیون تومان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *