* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. چک و راهکارهای قانونی آن | وکیل چک برگشتی | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

چک و راهکارهای قانونی آن | وکیل چک برگشتی

شرایط و قوانین خرید ملک
فوریه 29, 2020
چگونه فروشنده را ملزم به تنظیم سند رسمی خودرو کنیم
مارس 2, 2020

وصول چک در قانون جدید

وکیل چک برگشتی : در بخشنامه اخیر دو نکته بسیار مهمی وجود دارد. یکی درج کد رهگیری بر گواهینامه‌های عدم پرداخت است و دیگری اینکه در حال حاضر افرادی که چک آنها برگشت می‌شود از حساب‌های دیگرشان در همان بانک بدون نیاز به دستور قضایی برداشته می‌شود و به حساب دارنده واریز می‌شود. اما در قانون همه بانک‌های ایران مدنظر است و چون بحث‌های نرم افزار الکترونیکی زمان‌بر است در گام‌های بعدی، قانون به طور کامل اجرا می‌شود

کد رهگیری فعلاً به صورت دستی نوشته می‌شود و قرار است تا شش ماه آینده به صورت ماشینی و الکترونیکی ثبت شوند

وظایفی که در این دوسال باید انجام شود مربوط است به صدور آیین نامه ها، ایجاد ارتباطات الکترونیک درون بانک‌ها و برقراری ارتباط اطلاعاتی بین بانک‌ها و قوه قضاییه

با صدور الکترونیکی چک، سرقت، جعل و مفقودی بی معنی می‌شود؟

در مورد چک‌هایی که دوسال پس از ابلاغ این قانون صادر می‌شوند، افراد مکلف هستند هنگام صدور چک، کد ملی، اسم و فامیل خود را بنویسد و در سامانه الکترونیک بانک مرکزی نیز درج کند تا اگر مثل حادثه پلاسکو بسیاری از چک‌ها نابود شد، دارنده چک بتواند به بانک مراجعه کند و چک خود را وصول کند. با این کار سرقت، جعل و مفقودی چک بی معنی می‌شود.

بهترین راهکارهای برگشت زدن چک (وکیل چک برگشتی)

۱ـ دقت فرمایید در گواهی عدم پرداخت وجه چک، حتما تاریخ صدور گواهی، مشخصات چک و حساب مربوطه، علت برگشت خوردن چک و مشخصات دارنده حساب و صادر کننده قید شود. همچنین در صورتی که حساب متعلق به یک شخص حقوقی (یعنی شرکت، مؤسسه و امثال آن) است، حتما باید نام امضا کننده یا امضا کنندگان در جلوی عبارت “صادره به امضای” ذکر شود. زیرا در این حالت، علاوه بر خود شرکت یا مؤسسه، علیه امضا کننده یا امضا کنندگان نیز می توان اقدام قانونی نمود.

۲ـ اگر حساب صادر کننده دارای موجودی بوده اما کمتر از رقم چک باشد (اصطلاحاً کسر موجودی داشته باشد) می توانید از بانک درخواست نمایید که موجودی حساب را به شما داده و بابت باقیمانده مبلغ چک، گواهی عدم پرداخت وجه صادر کند. در این حالت، اصل چک نزد بانک می ماند و فرم مخصوصی به شما می دهند که هم جای چک را می گیرد و هم جای گواهی عدم پرداخت را.

البته کارمندان بانک بعضاً از انجام این کار طفره می روند و اظهار میکنند که باید اول کسری را واریز نمایید تا کل رقم را به شما پرداخت نمایند. این اظهار درست نبوده و قانونی نیست. بنابراین در چنین مواردی حتما بر پرداخت موجودی و صدور گواهی بابت کسری آن اصرار نمایید و در صورت نیاز با رئیس شعبه ملاقات نموده یا حتی با بازرسی بانک تماس بگیرید.

۳ـ شعبه بانکی که چک را در آنجا برگشت میزنید، در تعیین محل دادگاه یا دادسرای رسیدگی کننده مؤثر خواهد بود. بنابراین بهتر است چک را در بانکی که در شهر محل اقامتتان و ترجیحاً در منطقه شهرداری محل سکونت شما قرار دارد برگشت بزنید تا بتوانید در دادسرا یا دادگاه نزدیک به خود، اقدامات قانونی را پیگیری و دنبال نمایید.

۴ـ زمان برگشت زدن چک (خواه حقوقی و خواه کیفری) مهم است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *