* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. نکات مهم در رابطه با حضانت توسط وکیل طلاق توافقی | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

نکات مهم در رابطه با حضانت توسط وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی
نفقه و آنچه در رابطه با آن نمیدانید | وکیل طلاق توافقی
سپتامبر 23, 2019
وکیل طلاق توافقی
مقررات مهریه در سال ۹۸ | وکیل طلاق توافقی
سپتامبر 24, 2019
نمایش همه
وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی

حضانت و موارد خاص آن

وکیل طلاق توافقی :در متن قوانین از حضانت تعریفی ارائه نشده است. اما حقوقدانان ابراز کرده اند که حضانت عبارت است از اقتداری که قانون به منظور نگهداری، پرورش و تربیت اطفال به پدر و مادر آنان عطا کرده است. و در عرف به معنای مراقبت، محافظت و نگهداری فرزند است.

وضعیت حضانت فرزند مشترک پس از طلاق؟

در صورت وقوع جدایی والدین از هم یا در صورتی که به صورت قانونی جدا نشوند اما ناسازگار باشند و در محل های جداگانه زندگی کنند، حتما باید وضعیت حضانت فرزندان مشترک مشخص شود و نحوه ملاقات تعیین شود و اگر تعیین نشده باشد باید به رأی صادره اعتراض کرد تا به مرحله تجدید نظر برود و اصلاح شود.

طبق قانون، نگهداری فرزند تا سن هفت سالگی بر عهده مادر است و پس از آن بر عهده پدر خواهد بود. از لحاظ این زمان بندی ها طبق مقررات حاضر فرقی بین فرزند دختر و پسر وجود ندارد .

اگر هریک از پدر یا مادر پس از ملاقات، فرزند را مسترد نکند چه باید کرد؟

اگر طرفی که حضانت طفل با او نیست بعد از صدور حکم دادگاه در همین رابطه، فرزند را به صاحب حضانت ندهد و مانع اجرای رأی دادگاه شود با چه ضمانت اجرایی مواجه می شود؟

طبق قانون حمایت خانواده با تقاضای حضانت کننده و به دستور دادگاه صادرکننده رأی نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می شود.

طبق قانون حمایت از خانواده : هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذی ‌ نفع و به ‌ دستور دادگاه صادرکننده رأی نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می ‌ شود.

بسیار اتفاق می افتد که پس از صدور حکم دادگاه مبنی بر حضانت طفل، طرف مقابل از استرداد وی خودداری می کند و مانع از اجرای رأی دادگاه می شود. در بحث از حضانت به بیان وکیل طلاق توافقی این اقدام خواه بر اثر احساسات و عواطف و خواه بر اثر نیات انتقام جویانه باشد به دلیل این که تمرد از حکم دادگاه است مخالف نظم جامعه و موجب ایجاد حس بی اعتباری احکام دادگاهها میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *