* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. مزایا و معایب طلاق توافقی | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

مزایا و معایب طلاق توافقی

اعتراض به گواهی انحصار وراثت
راه های اعتراض به گواهی انحصار وراثت
آگوست 5, 2019
وکیل چک برگشتی
نحوه برگه کردن چک توسط وکیل چک برگشتی
آگوست 13, 2019
نمایش همه
طلاق توافقی

طلاق توافقی

 روال انجام طلاق در دادگستری های سراسر کشور

طلاق توافقی، همان طور که از نامش مشخص است به نوعی از طلاق گفته می شود که با رضایت دو طرف صورت گیرد. در این نوع طلاق زن و مرد درباره ی تمامی موارد همانند مهریه، حضانت فرزند، دیدار فرزند، نفقه و تمامی مسائل که به هر دو نفر مربوط می شود با یکدیگر به نتیجه رسیده اند و تنها کافی است به دادگاه مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز برای این کار را به دادگاه خانواده ارائه کنند. اینکه روال کار برای طلاق توافقی چیست و برای این کار چه باید کرد، مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی چیست، برای این که دو طرف بتوانند به طلاق توافقی تن دهند چه شرایطی را باید داشته باشند، معایب و مزایای طلاق توافقی، انجام دادن این کار در دوران عقد، مطالبی است که در ادامه ی این مطلب به شما خواهیم گفت.

طلاق توافقی دادگستری

در ابتدا به تعریفی از طلاق توافقی می پردازیم، همان طور که در بالا به آن اشاره شد در طلاق توافقی دو طرف قبل از اینکه اقدام به شکایت و طلاق کنند درباره ی همه ی ابعاد آن با یکدیگر مذاکره کرده اند و به تفاهم رسیده اند و فقط نیاز است تا این تفاهم را به ثبت برسانند. برای این کار هر دو طرف با در دست داشتن شناسنامه و عقدنامه به دادگاه مراجعه می کنند و فرم مربوط به این کار ( فرم دادخواست ) را پر می کنند. از جمله اقداماتی که برای طلاق توافقی نیاز است انجام شود این است که در این فرم ها تمامی مواردی که از قبل توافق شده اند را در این فرم یادداشت نمایند.

در ادامه این فرم دادخواست را باید به دادگاه ارائه کند، روند کار به این صورت است که هر یک از طرفین باید فردی از خویشاوندان را به عنوان داور به دادگاه معرفی کند، این دو داور از بستگان دو طرف باید با دو طرف صحبت کنند تا این دو از تصمیم خود منصرف شوند و با یکدیگر صلح برقرار کنند.

نکته ی قابل توجه این است که در صورتی که زن و یا مرد و یا هر دو نتوانند فردی را به عنوان داور به دادگاه معرفی کنند، دادگاه خود می تواند فردی را به عنوان داور انتخاب و معرفی کند. داور معرفی شده از سمت دادگاه باید دارای ویژگی هایی از جمله مسلمان، متاهل، معتمد، دارای حسن شهرت و حداقل 40 سال تمام باشد. مهم تر از همه این شخص بعد از اینکه به این کار انتخاب شد باید با اختلافات و خصوصیات این دو نفر آشنا شود تا بتواند بهترین عملکرد را در این زمینه داشته باشد.

مزایا و معایب طلاق توافقی

مزایا و معایب طلاق توافقی

معایب طلاق توافقی

طلاق یکی از بزرگترین آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود که صدمات جبران ناپذیری را برای زن و مرد و فرزندان برجای می‌گذارد. علاوه بر تمام معایبی که خود طلاق دارد از آنجایی که روند این نوع از طلاق سریع تر از روش های معمولی است به دلیل نتیجه گیری سریع ، احتمال تصمیم گیری نادرست و پشیمانی بعد از طلاق بسیار زیاد است. به ویژه که امروزه هم برای جدایی دیگر نیازی به پوشیدن کفش های آهنین نیست ، با طلاق توافقی بسیار راحت تر از روش های دیگر طلاق ، زن و مرد از هم جدا میشوند. در این شکل از جدایی زوجین هر کدام دلایلی برای طلاق توافقی دارند که می تواند طرفین را مجاب به جدایی کند. در طلاق توافقی ، زنان مهم ترین دلایل خود را برای طلاق ، فحاشی و ضـرب وشتم شوهر، ، ناسازگاری ، تنفر از شوهر، توجه نکردن شوهر به خواست ها و توقعات همسر، دخالت خـانواده شـوهر، عـدم تحمل شوهر و لجبازی های او برشمرده اند. در مقابل مردان نیز مهم ترین دلایل خود را برای جدایی به این صورت بیان کرده اند: علاقه نداشتن به زن ، بدبینی به زن ، تمکین نکردن ، استقلال نداشتن زن (وابستگی به خانواده) ، علاقه نداشتن به همسر، دخالت اطرافیان و ناآگاهانه بودن ازدواج.

ازدیگر معایب طلاق توافقی آن است که شوهر هیچ اجباری برای آمدن به محضر پس از صدور حکم ندارد لذا برای حل این مشکل بهتر است طرفین الزام رفتن به محضر را هم جزئی از تعهدات خود ذکر کنند تا بتوان از طریق دادگاه الزام شوهر را به آنچه تعهد داده درخواست کرد.

مزایای طلاق توافقی

• کوتاه بودن زمان صدور گواهی مربوط برای جواز اجرای طلاق

• عدم تشكیل پرونده‌های متعدد در دادگستری

• امکان حذف نام  همسر سابق از شناسنامه

• جلوگیری از رجوع مكرر زوجین به محل دادگستری

• دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهی‌ عدم سازش

• درگیری كمتر و كاهش تنش بینابین خانواده‌های زوجین و فرزندان

• مدت‌ دار بودن این گواهی در عرض 3 ماه كه سبب حفظ دوام عقد نكاح است در حالی‌كه در حكم طلاق ، كه بدون مدت اجرایی است هر لحظه دوام زندگی تهدید می‌شود.

با تمام این صحبت ها اگر زوجین واقعا به مرحله ای رسیده باشند که پی ببرند انتخابشان برای ادامه زندگی اشتباه بوده است ، طلاق توافقی یکی از بهترین و پخته ترین راه حل های مواجه با این مشکل است. طلاق توافقی در این شرایط بسیار بهتر از نابود کردن آینده و احساس و عواطف هر  یک از زوجین است. در اینجا می توان به این راه را مانند راهی برای نجات زندگی فرد و حتی یک فرصت دوباره برای آغازی بهتر نگاه کرد. البته همه اینها به آن معنی نیست که بلافاصله با پدید آمدن اختلافی کوچک که میتوان از طریق تامل و صحبت منطقی راه حلی برای آن پیدا کرد ، اقدام به طلاق توافقی کنید و عجولانه تصمیم بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *