* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. مراحل گرفتن حکم تخلیه فوری | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

مراحل گرفتن حکم تخلیه فوری

وکیل انحصار وراثت
بهترین وکیل انحصار وراثت
جولای 7, 2019
وکیل انحصار وراثت
وکیل انحصار وراثت و مراحل قانونی انحصار وراثت
جولای 9, 2019
نمایش همه
حکم تخلیه فوری

حکم تخلیه فوری

تعریف اجاره

حکم تخلیه فوری :اجاره يک قرارداد موقت است؛ بنابراين تعيين زمان يکي از شرايط صحت اين قرارداد محسوب مي‌شود و اگر مدت

براي آن تعيين نشده باشد، اعتبار نخواهد داشت

وقتی ملکی را اجاره می دهید حتما به این موضوع فکر می کنید که اگر مستاجر در موعد مقرر ملک را تخلیه نکرد چه کاری باید بکنم؟ روند پیگیری قانونی عدم تخلیه ملک توسط مستاجر چگونه است؟

آیا قوانین خاصی برای پیگیری وجود دارد و می توانید ملک خود را سالم تحویل بگیرید؟ اجاره هایی که طلب دارید چه می شود؟نحوه گرفتن حکم تخلیه مستاجر چگونه است؟

اگر خانه را تخریب کرده باشد خسارت را چگونه بگیرم؟ قبوضی که پرداخت نکرده چه می شود؟

اگر می خواهید روند تخلیه ملک را به صورت قانونی پیگیری کنید باید تا پایان مهلت قرارداد صبر کنید. پایان مهلت قرار داد ساعت 24 روزی است که در اجاره نامه ذکر شده است. روز بعد از آن می توانید با مراجعه به شورای حل اختلاف شهر خود جهت دستور تخلیه فوری ملک درخواست بدهید.

مقدمات لازم براي تقاضاي تخليه

 براي اينکه درخواست تخليه ملک از سوي موجر وجاهت قانوني داشته باشد بايد يا مدت اجاره منقضي شده باشد يا مستاجر بيش از سه ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد يا اينکه کاري برخلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد؛ در اين صورت‌ها مي‌توان خطاب به شوراي حل اختلاف محل ملک‌تان درخواست صدور دستور تخليه بنويسيد. 

محمد جديدي در گفت‌وگو با «حمايت» توضيح مي‌دهد: براي تخليه ملك بر اساس ماده 2 قانون مالك‌ و ‌مستاجر سال 1376 و آيين‌نامه اجرايي آن بايد تقاضاي تخليه کرد که بر اساس قانون دادگاه ظرف يك هفته پرونده را به شوراي حل اختلاف مي‌فرستد.

توقف دستور تخلیه  

 توقف دستورتخلیه ملک مسکونی و تجاری، زمانیکه امکان پذیر است که دستور تخلیه از شورای حل اختلاف صادر شود اگر شخصی مدعی خلاف قانون بودن دستور باشد، می تواند با توجه به مواد 9 و 27 قانون شوراهای حل اختلاف نسبت به دستور صادره تجدید نظرخواهی و دستور توقف تخلیه نماید.

اجرای حکم تخلیه فوری 

اجرای حکم تخلیه توسط کلانتری بعد از آن که دستور تخلیه صادر شد و به مستأجر ابلاغ گردید ، در صورتیکه مستأجر از اجرای دستور استنکاف کند ، مرجع قضایی به کلانتری محل از طریق نامه اعلام می کند که نسبت به اجرای دستور تخلیه اقدام کند. مأمورین انتظامی موظف به اجرای دستور قضایی می باشند و مقاومت مستأجر در این خصوص تاثیری ندارد.

نحوه اجرای دستور تخلیه

 نحوه اجرای دستورتخلیه پس از صدور دستور تخلیه و ابلاغ آن به مستأجر ، در صورتیکه مستأجر از اجرای دستور استنکاف ورزد، مرجع قضایی طی نامه به کلانتری محل اعلام می نماید که نسبت به اجرای دستور تخلیه اقدام نماید.

دستور تخلیه ی فوری

دستورتخلیه فوری زمانی صادر می شود که طرفین دارای قرارداد کتبی با امضای دو شاهد باشند ؛ که در این حالت قانوناً باید ظرف یک هفته پس از تقدیم درخواست دستور تخلیه  فوری صادر و اجرا شود.

حکم تخلیه منزل ، حکم تخلیه مغازه

دستور تخلیه ملک مسکونی به همان ترتیب فوق بعمل می آید اما اگر مدعی فسخ قرارداد در اثنای مدت قرارداد باشد، باید دادخواست فسخ قرارداد و صدور حکم تخلیه را به دادگاه عمومی حقوقی تقدیم نماید. درخصوص املاک تجاری نیز به ترتیب فوق اقدام می شود مگر در صورتیکه مستأجر حق کسب یا پیشه یا تجارت و یا سرقفلی داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *