* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. فروش ملک قبل از انحصار وراثت | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

فروش ملک قبل از انحصار وراثت

طلاق توافقی چقدر زمان می برد
مارس 5, 2020
شرایط تصنیف دارایی زوجین
مارس 7, 2020

فروش ملک ورثه ای قبل از انحصار وراثت

فروش ملک قل از انحصار وراثت : خرید و فروش املاکی که به اشخاص دیگری به ارث رسیده اند، منع قانونی ندارد. اما لازم است در این گونه معاملات حواستان را به خوبی جمع کنید و به برخی نکات توجه کافی داشته باشید.

اگر به نکاتی که در ادامه برای شما می گوییم توجه نکنید، دور از ذهن نیست که گرفتار شوید و این مشکلات شما را راهی دادگاه و مراجع قضایی کند.

در آخر ممکن است حکم دادگاه به عدم مالکیت شما نسبت به آن ملک داده شود، در صورتی که شما تمام و کمال پول آن ملک را پرداخته اید. پس با ما همراه باشید تا مراحل فروش ملک ورثه ای را برای شما شرح دهیم.

دریافت گواهی انحصار وراثت

دریافت گواهی انحصار وراثت با مراجعه به شورای حل اختلاف آخرین محل سکونت دائمی فرد متوفی امکان پذیر خواهد بود ، پس از آن وراث باید در فرمی که از شورای حل اختلاف دریافت می کنند ، اسامی تمام افرادی که به عنوان وراث محسوب می شوند ، با مشخصات کامل و نسبت آنها با متوفی بنویسند ، تکمیل نمایند .

پس از تکمیل فرم مربوطه و تحویل آن به دفتر ثبت اسناد رسمی ، تاییدیه ای بر اساس فرم انحصار وراثت ، گواهی فوت متوفی ، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمام وارثان و حضور دو شاهد صادر خواهد شد که بر اساس این تاییدیه گواهی انحصار وراثت نام دارد می توان با سند رسمی ، اموال متوفی را به وراث انتقال داد که در این میان بر اساس اینکه ارث متوقی اموال منقول و یا غیر منقول هستند ، مالیات به ترتیب ۲ درصد و ۵ درصد شامل آنها خواهد شد و پس از کسر مالیات انتقال اموال به صورت قانونی انجام خواهد شد .

شرایط انحصار وراثت املاک قولنامه ای

جهت انجام انحصار وراثت املاک قولنامه ای ابتدا باید الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی از سوی وراث یا وارث به دادگاه تسلیم گردد تا پس از صدور سند رسمی  ، املاک مورد نظر به میزان سهم الارث بین وراث تقسیم گردد و سند هر کس با توجه سهم خود ، به صورت رسمی ثبت به نام گردد .

تا زمانی که سند رسمی املاک صادر نگردد ، دادگاه اجازه ی تقسیم املاک را به وراث نخواهد داد ، صدور سند رسمی پس از پرداخت هزینه های مربوط به عوارض شهرداری و مراحل ثبت رسمی سند در دفتر خانه های رسمی ثبت اسناد انجام خواهد شد .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *