* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. طلاق در دوران عقد و شرایط آن | وکیل طلاق توافقی در تهران | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

طلاق در دوران عقد و شرایط آن | وکیل طلاق توافقی در تهران

وکیل متخصص طلاق توافقی در تهران
طلاق توافقی و شرایط آن | وکیل متخصص طلاق توافقی در تهران
سپتامبر 29, 2019
وکیل انحصار وراثت
آیا فرزند خوانده از والدین خود ارث می برد؟ وکیل انحصار وراثت
سپتامبر 30, 2019
نمایش همه
وکیل طلاق توافقی در تهران

وکیل طلاق توافقی در تهران

منظور از دوران عقد چیست و طلاق توافقی در این زمان چگونه انجام می شود؟

طلاق در دوران عقد موضوع مهمی است. شرایط کلی طلاق در دوران عقد همانند طلاق در دوران بعد از عروسی است اما اگرمنظور از دوران عقد، عدم نزدیکی و نداشتن رابطه ی زناشویی زوجین باشد در هنگام طلاق  مهریه نصف خواهد شد. مگر اینکه توافق دیگری بین زوجین باشد. مثل اینکه زوجه ادعایی در خصوص مهریه نداشته باشد و در قبال طلاق توافقی مهریه را بذل نماید.

اگر رای طلاق توافقی صادر شود و زوجه دوشیزه باشد؛

اولا: بعد از ثبت طلاق در دفترخانه، زوجه حق رجوع به مهریه بذل شده را ندارد .

ثانیا : بعد از ثبت طلاق با مراجعه به اداره ثبت احوال می توان شناسنامه جدیدی که نام همسر قبلی و طلاق از آن حذف شده است، اخذ نمود.

ثالثا: مهریه در طلاق پیش از نزدیکی نصف می شود

منظور از این که مهریه زوجه “حالّ” باشد چیست؟

طبق قانون مدنی، مهریه می تواند “حالّ“ یا “مدت دار“ باشد. منظور از مهریه “حال“ آن است که بلافاصله بعد از انعقاد عقد نکاح، زوج ملزم به پرداخت مهریه است و هیچ شرط یا زمانی برای پرداخت آن در نظر گرفته نشده است. واژه هایی مانند “عندالمطالبه” و “عندالاستطاعه” مهریه را از “حال بودن” خارج می کند. زیرا عندالمطالبه یعنی تا زمانی که زوجه مطالبه مهریه را نکند پرداخت بر مرد واجب نیست و عندالاستطاعه هم پرداخت مهریه و الزام به آن را به تمکن و استطاعت مالی مرد مشروط می کند. مهریه حال هیچیک از این ها را نمی خواهد و به محض جاری شدن صیغه عقد نکاح، مهریه باید پرداخت شود.

بنابراین برای این که زوجه بتواند حق حبس را اعمال کند اولا باید مهریه اش حال باشد و در ثانی حق حبس خود را از طریق تمکین خاص و ازاله بکارت از دست نداده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *