* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. شکایت شخص ثالث در اجرای حکم | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

شکایت شخص ثالث در اجرای حکم

۲۵ عملی که مصداق کلاهبرداری است!
۲۵ عملی که مصداق کلاهبرداری است!
مارس 3, 2019
دین یا حق انتفاع را نمی‏توان وقف کرد!
دین یا حق انتفاع را نمی‏توان وقف کرد!
مارس 4, 2019
نمایش همه
وکیل فرمانیه

وکیل فرمانیه

شکایت شخص ثالث در اجرای حکم

در بعضی از مواقع اتفاق می افتد که اشخاصی به وکلا مراجعه و اظهار می دارند که اموال آنها توسط دادگاهی توقیف شده در حالی که جزء طرفین دعوی یا شکایتی که منجر به توقیف اموال آنها شده است نبوده و اصلاً از آن مطلع نبوده اند.

حال سوال اینجاست که در این حالت چه راهکارهایی برای احقاق حقوق مراجعه کنندگان وجود دارد؟

اگر شخص مراجعه کننده که نسبت به دعوی که منجر به توقیف مال او گشته ثالث محسوب می گردد دارای حکم قطعی یا سند رسمی که دلالت بر مالکیت وی نسبت به مال توقیف شده می نماید بوده و تاریخ آنها مقدم بر تاریخ توقیف صورت گرفته باشد با ارائه مدارک مزبور به دایره اجرای احکام و دادورز مربوطه می توان تقاضای رفع توقیف از مال وی را نمود.

اما در مواردی که شخص ثالث فاقد چنین مدارکی باشد می بایست شکایتی تحت عنوان اعتراض ثالث اجرایی را در همان شعبه دادگاهی که نسبت به توقیف اموال وی اقدام نموده است طرح نماید. این شکایت طبق ماده ۱۴۷ قانون اجرای احکام مدنی مصوب ۱۳۵۶ در تمامی مراحل بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی و پرداخت هزینه دادرسی صورت می گیرد و شخص ثالث می بایست طرفین دعوی که منجر به توقیف مال وی شده است را به عنوان خواندگان شکایت خود قرار دهد و در حال حاضر ثبت این شکایت در قالب فرم دادخواست و در دفاتر خدمات قضایی الکترونیک صورت می گیرد. پس از ارجاع شکایت مزبور به شعبه مربوطه دادگاه در جلسه ای به دلایل طرفین رسیدگی و رأی صادر می نماید اما قبل از آن نیز در صورتی که دلائل شکایت ثالث را قوی ببیند می تواند قرار توقیف عملیات اجرایی را تا تعیین تکلیف نهایی شکایت صادر نموده و حتی در صورتی که مال مورد اعتراض منقول‌ باشد با اخذ تأمین مقتضی دستور رفع توقیف و تحویل مال را به معترض بدهد. همچنین به شکایت شخص ثالث بعد از فروش اموال توقیف شده نیز به ترتیب فوق رسیدگی خواهد شد.

کته دیگر این است که آیا رأی صادره از دادگاه درخصوص شکایت اعتراض ثالث اجرایی قابل اعتراض نیز هست یا خیر که در این خصوص نیز رأی وحدت رویه شماره ۷۲۵ مورخه ۲۰-۰۴-۱۳۹۱ هیأت عمومی دیوان عالی کشور آن را قابل تجدیدنظرخواهی می داند.

متن رأی وحدت رویه: «به نظر اکثریت قریب به اتفاق اعضای هیأت عمومی دیوان عالی کشور، احکام دادگاه‌ها در مقام رسیدگی به شکایت مذکور در قسمت اخیر فراز اول ماده ۱۴۷ قانون اجرای احکام مدنی مصوّب ۱۳۵۶ و تعیین تکلیف نهایی آن، مطابق مقررات کلی آیین دادرسی، قابل تجدیدنظر بوده و رأی شعبه نهم دادگاه تجدیدنظر استان گلستان که بر این اساس صادر گردیده است صحیح و قانونی تشخیص می‌گردد.»

در تمام مراحل بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی و پرداخت هزینه دادرسی رسیدگی می‌شود. ?مفاد‌شکایت به طرفین ابلاغ می‌شود و دادگاه به دلائل شخص ثالث و طرفین دعوی به هر نحو و در هر محل که لازم بداند رسیدگی می‌کند و در صورتی که‌ دلائل شکایت را قوی یافت قرار توقیف عملیات اجرایی را تا تعیین تکلیف نهایی شکایت صادر می‌نماید. در این صورت اگر مال مورد اعتراض منقول‌ باشد دادگاه می‌تواند با اخذ تأمین مقتضی دستور رفع توقیف و تحویل مال را به معترض بدهد. ?به شکایت شخص ثالث بعد از فروش اموال توقیف شده نیز به ترتیب فوق رسیدگی خواهد شد. ?تبصره – محکوم‌له می‌تواند مال دیگری را از اموال محکوم‌علیه به جای مال مورد اعتراض معرفی نماید . در این صورت آن مال توقیف و از مال‌ مورد اعتراض رفع توقیف می‌شود و رسیدگی به شکایت شخص ثالث نیز موقوف می‌گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *