* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. سرقفلی به زبان ساده توسط بهترین وکیل ملکی در شمال تهران | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

سرقفلی به زبان ساده توسط بهترین وکیل ملکی در شمال تهران

۶ راه وصول چک توسط وکیل چک در تهران
نوامبر 11, 2019
نکته ای مهم در خصوص دعوای خلع ید
نوامبر 12, 2019

سرقفلی به بیان ساده

قطعاً اصطلاح سرقفلی را جایی دیده یا شنیدهاید. یکی از جاهایی که احتمال زیاد میدهم که دیده باشید بالای سردرب بعضی از فروشگاهها و مغازههای تجاری است که عبارتی را روی یک پارچه یا بنر مینویسند و اعلام  میکنند که (سرقفلی این ملک به فروش میرسد).

من به عنوان وکیل سرقفلی و دیگر امور ملکی از اینگونه داستانها زیاد شنیدهام و قبلاً نمیدانستم که واقعاً چگونه یک مستاجر میتواند مغازه و محل استیجاری را نه تنها خالی نکند بلکه تصاحب کرده و ادعای مالکیت کند و یا مبلغ بیارزشی آن را از چنگ مالک ملک دربیاورد.

یکی از نزدیکان که وضع مالی خوبی هم دارد، و از محل اجاره دادن چندین باب مغازه کسب درآمد میکند گاهی اوقات سوال میکند اگر مغازهام را سه ساله یا پنج ساله اجاره بدهم مشکلی برایم پیش نمیآید؟ آیا میتوانم مستاجر را پس از پایان مدت اجاره از ملک تخلیه کنم یا نه؟

این سوال، از سوی افراد و مالکان زیادی مطرح میشود و محل نگرانی آنها است. البته تا حدودی هم باید به آنها حق داد چون در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ شرایطی پیشبینی شده است که گاهاً مالک محل تجاری امکان تخلیه آن و بیرون کردن مستاجر را ندارد.

ولی اگر به قوانین و مقررات سرقفلی و همچنین حق کسب یا پیشه یا تجارت مسلط شوید درخواهید یافت   راهکارها و روشهایی وجود دارد که مستاجر یا صاحب سرقفلی ممکن است با حکم تخلیه روبرو شود و حتی در برخی مواقع هیچ وجهی بابت سرقفلی به او تعلق نخواهد گرفت.

با توجه به اینکه در دعاوی متعددی در زمینه سرقفلی و مسائل آن تجربه وکالت از سوی مالک و یا مستاجر را داشتهام قصد دارم که در مقالات متعدد و از جمله این مقاله به نکات کلیدی و طلایی درباره سرقفلی و حق کسب و پیشه اشاره کنم تا بتوانید با استفاده از این مطالب آگاهانه اقدام به خرید و فروش سرقفلی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *