* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. راه های اعتراض به گواهی انحصار وراثت | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

راه های اعتراض به گواهی انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت
مراحل انحصار وراثت | وکیل انحصار وراثت
آگوست 5, 2019
طلاق توافقی
مزایا و معایب طلاق توافقی
آگوست 13, 2019
نمایش همه
اعتراض به گواهی انحصار وراثت

اعتراض به گواهی انحصار وراثت

چه کسی میتواند به گواهی انحصار وراثت اعتراض کند؟

در صورت فوت فرد، اموال وی به وراثش منتقل می‌شود اما لازم است منحصر بودن و سهم‌الارث هر یک از وراث در دادگاه بررسی و اثبات شود تا آنها بتوانند سهم‌الارث خود را مطالبه و در آن تصرف کنند.، انحصار وراثت به معنای معلوم کردن تعداد وراث متوفی توسط مراجع ذی‌صلاح است و هر یک از وراث و اشخاص ذی‌نفع در ترکه می‌توانند صدور گواهی انحصار وراثت را درخواست کنند. البته اشخاص ذی‌نفع حتی در صورت وجود ورثه نیز می‌توانند درخواست انحصار وراثت کنند. ابتدا لازم است به این نکته مهم و اساسی اشاره شود که چنانچه معلوم شود کسی با علم به عدم وراثت خود یا وجود وراثی غیر از خود، تحصیل گواهی حصر وراثت کرده است، طبق ماده 9 قانون تصدیق انحصار وراثت، کلاهبردار محسوب می شود و علاوه بر پرداخت خسارت، به مجازاتی که برای این جرم در نظر گرفته شده است، محکوم می‌شود. حال اگر گواهی حصر وراثتی با کمال حسن نیت دریافت شود اما بعدها وراث جدیدی پیدا شوند افراد مورد نظر می‌توانند با در دست داشتن مدارک مستند و مستدل به استناد ماده 362 قانون امور حسبی، به گواهی مذکور اعتراض کنند و خواستار اصلاح آن شوند که این حکم نیز قابل تجدید نظر است.

اعتراض به گواهی انحصار وراثت

قانون کسانی را مجاز به اعتراض به گواهی انحصار وراثت می داند که یا از وراث باشند یا ذینفع از اموال متوفی بوده باشند ، در این صورت حق اعتراض خواهند داشت.

اعتراض وراث و افراد ذینفع ممکن است ، نسبت به تعداد وراث باقی مانده باشد که نام آنان در لیست وراث ذکر نشده باشد یا اعتراض به نسب آنها نسبت به متوفی باشد یا در اعتراض به زوجیت همسری که در دادخواست به عنوان همسر متوفی نام برده شده است و اصل ازدواج با متوفی مورد قبول قرار نگیرد و موضوع طلاق آنها یا داشتن اختلاف بین آنها مطرح شود و در مورد این امر اعتراض صورت گیرد.

در صورت اعتراض وراث و افراد ذینفع شورای حل اختلاف وقت رسیدگی برای طرفین تعیین می کند و به اعتراض تعداد ورثه رسیدگی می کند اما اعتراض نسبت به نسبت افراد با متوفی به دادگاه عمومی سپرده می شود.

همچنین اعتراض نسبت به زوجیت همسر در صلاحیت دادگاه خانواده گذاشته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *