* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. حضانت فرزندان در طلاق توافقی فوری | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

حضانت فرزندان در طلاق توافقی فوری

بذل مهریه برای کسب حضانت فرزندان در طلاق توافقی
مارس 2, 2020
وکیل طلاق توافقی فوری در تهران
مارس 4, 2020

حضانت فرزندان در طلاق

در خصوص حضانت فرزند در طلاق توافقی ، زوجین می توانند توافق کنند که حضانت فرزند زیر 7 سال حتی نوزاد یا بالای 7 سال با پدر باشد یا با مادر، ولیکن سپردن حضانت به پدر و یا مادر مانع ملاقات فرزندان برای آنها نخواهد بود.

اگر مادر حضانت فرزند را به عهده بگیرد به طور معمول طبق قانون می توان مبلغی را به عنوان نفقه طفل از پدر فرزند دریافت کنند و هر فرزند نیز باید نققه ی جداگانه داشته باشد.

اما در طلاق توافقی دادگاه ها به این موضوع با توجه به توافق زوجین ورود پیدا نمی کنند و آن ها می توانند به سادگی و با تفاهم حضانت را مشخص کنند.

در طلاق توافقی فوری مرد و زن می توانند به صورت های مختلف توافق کنند که حضانت فرزندان بر عهده چ کسی باشد مثلا فرزند دختر نزد مادر و پسر نزد پدر باشد یا دختر تا سن 10 سالگی و پسر تا 12 سالگی نزد مادر باشد.

در هر صورت نفقه فرزندان بر عهده پدر بوده مگر اینکه در خصوص نفقه فرزندان هم به نحو دیگری با یکدیگر به توافق برسند. توجه داشته باشید توافق زوجین مبنی بر این که حضانت بر عهده چه کسی باشد به این معنا نیست که دیگر هیچ وقت نمی توان حضانت را باز پس گرفت.

بعد از طلاق اگر به هر دلیل قانونی و موجه طرف دیگر که حضانت بر عهده او قرار نگرفته ، ثابت کند که سلامت جسمانی ، روحی و تربیتی فرزند در خطر است و طرف مقابل صلاحیت نگهداری فرزند را ندارد می تواند از دادگاه تقاضای سلب حضانت کند.

 

حضانت در طلاق توافقی فوری

حضانت در طلاق توافقی فوری

 

زوجین تا چه سنی میتوانند که برای گرفتن حضانت اقدام نمایند؟

 

طبق قانون فرزند دختر از سن 9 سال تمام و در خصوص فرزند پسر تا سن 15 سال دادگاه امکان تعیین تکلیف حضانت را دارد و پس از این سن فرزندان خارج از سن حضانت بوده و دادگاه امکان صدور حکم را ندارد و فرزندان شخصا در این خصوص تعیین تکلیف خواهند نمود.

در صورتی اختلافی در خصوص حضانت و ساعات ملاقات بین زوجین باشد دادگاه با بررسی صلاحیت والدین و مصلحت فرزند حکم خواهد داد و الزامی برای دادگاه در صورت عدم صلاحیت زوجین علی رغم اولویت داشتن بر اساس سن نیست برای مثال در صورتی که مادر فاقد صلاحیت باشد و فرزند زیر سن 7 سال باشد حضانت به داده نخواهد شد و برعکس در خصوص پدر بعد از سن 7 سال .

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *