* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. حضانت | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

حضانت

چک در وجه معین
تعریف چک و آثار آن
فوریه 25, 2018
سفته- وکیل اخذ سفته
چک بهتر است یا سفته؟
آوریل 21, 2018
نمایش همه
حضانت طفل

حضانت طفل

حضانت چیست؟

حضانت حق و در عین حال تکلیفی است که قانون برای حفظ و نگهداری کودک به والدین سپرده است و در اصطلاح عبارت است از نگهداری مادی و معنوی طفل توسط کسانی که قانون مقرر داشته.

 

حضانت فرزند به عهده کیست:

وظیفه حفظ و نگهداری فرزندان زندگی مشترک بر عهده والدین است، اما این امکان وجود دارد که ایشان با توافق یکدیگر این وظیفه را به صورت فردی به عهده گرفته و انجام دهند، حال اگر توافق وجود نداشت قانون حضانت فرزندان تا سن هفت سالگی را وظیفه مادر و بعد از آن را به عهده پدر گذاشته است، البته در این میان تفاوتی بین دختر و پسر وجود دارد. به این وصف که دختر بعد از هفت سالگی تا 9 سالگی که سن بلوغ است. به مدت 2 سال نزد پدر می ماند و پس از آن به تشخیص خود پدر و یا مادر را جهت ادامه زندگی انتخاب می کند، درخصوص پسر پس از سن هفت سالگی تا سن 15 سالگی با پدر زندگی کرده و پس از آن به انتخاب خود ادامه زندگی با پدر و یا مادر را انتخاب می کند.

 

حضانت بعد از فوت یکی از والدین

بر اساس ماده 1171 قانون مدنی در صورت فوت یکی از بوین حضانت طفل بر عهده انکه زنده خواهد بود میباشد هرچند متوفی پدر او بوده و برای وی قیم معین کرده باشد و در صورت فوت پدر مادر حضانت با چه کسی است ؟ فقیهان دو نظر ارائه داده اند.

1-حضانت به خویشان نسبی با رعایت ترتیب ارث و بر اساس قاعده الاقرب واگذار میشود و هرگاه در یک طبقه و درجه خویشاوندادن متعددی وجود داشته باشد یکی از آنها به طریق قرعه  انتخاب میشود.

2-حضانت با جد پدری است زیرا او به منزله پدر است و به علاوه ولی قهری است پس باید در حضانت بر دیگران مقدم باشد

 

 

موارد سلب حضانت چیست :

حق حضانتی که به عهده والدین است  و ممکن است در شرایط خاصی به تقاضای نزدیکان و خویشاوندان طفل یا قیم او، از والدین سلب شود. در این زمینه قانون مقرر داشته است: هرگاه در اثر عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی پدر و مادری که طفل تحت حضانت او است، صحت جسمی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، دادگاه می‌تواند با تقاضای بستگان، قیم و یا رئیس حوزه قضائی، ترتیب مقتضی دیگری را برای حضانت کودک اتخاذ نماید.

حضانت چیست؟

حضانت چیست؟

مواردی که می‌تواند از مصادیق تغییر حضانت باشد عبارتند از:

اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر، قمار؛

اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا؛

ابتلا به بیماری روانی به تشخیص پزشکی قانونی؛

سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضداخلاقی مانند فساد، فحشا، تکدی‌گری، قاچاق؛

تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

هر یک از پدر یا مادر که مدعی عدم صلاحیت طرف مقابل است، می‌تواند دادخواست سلب حضانت را به استناد یک یا چند مورد از موارد بالا به دادگاه ارائه کند. البته صرف ادعا کافی نیست و باید دلایل قابل قبولی به دادگاه ارائه دهد. ممکن است دادگاه موارد دیگری را نیز مشمول عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی دارنده حضانت بداند؛ مانند کار وقت‌گیری که مانع نگه‌داری شایسته طفل باشد، یا سهل‌انگاری و بی‌توجهی مداوم به سلامت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل که تشخیص آن با دادگاه است.

 

حضانت فرزند در طلاق توافقی

همان طور که از نام این نوع طلاق معلوم است تمامی مسائل فی مابین زوجین در این نوع طلاق قابل مذاکره است، حضانت فرزند پسر یا دختر تا سن هفت سالگی با مادر و بعد از آن طبق قانون با پدر است اما این مانع از این نیست که زوجین خلاف این را توافق کنند و بطور مثال حضانت فرزندان کلاً به پدر و یا مادر داده شود.

 

حضانت فرزند قبل از طلاق

قبل از طلاق حضانت فرزند به عهده ی هر دوی والدین است، اما همانطور که قبلاً گفته شد، حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا سن هفت سالگی با مادر و سپس با پدر است.

 

تفاوت حضانت دختر و پسر

حضانت دختر و پسر هر دو تا سن هفت سالگی با مادر و بعد از آن با پدر است. با این تفاوت که دختر بعد از سن 9 سالگی خود انتخاب می کند که با چه کسی زندگی کند و در مورد پسر بعد از سن 15 سالگی حق انتخاب پدر و یا مادر را دارد.

مدارک لازم برای دریافت حضانت توسط وکیل

1-سند طلاق

2-اصل شناسنامه

3-کپی کارت ملی

در صورتیکه طلاق از نوع طلاق توافقی باشد، ارائه نسخه ای از توافقات زوجین الزامی می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *