* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. حذف نام همسر از شناسنامه و قوانین آن | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

حذف نام همسر از شناسنامه و قوانین آن

شرایط مصادره اموال چیست
مارس 9, 2020
بهترین وکیل در شمال تهران
مارس 10, 2020

حذف نام همسر از شناسنامه در طلاق بائن

یکی از اقسام طلاق ، طلاق بائن است . در طلاق بائن ، بر خلاف طلاق رجعی ، در طلاق بائن مرد نمی تواند در طول مدت عده زن ، از طلاق رجوع کند و به زندگی مشترک بازگردد . 

طلاق بائن غیر مدخوله چیست

 

همانگونه که اشاره شد ، یکی از موارد طلاق بائن ، طلاقی است که قبل از نزدیکی واقع شود . بنابراین ، در صورتی که زن و مرد با هم رابطه زناشویی نداشته باشند ، طلاق آنها زا نوع طلاق بائن است . حکمی که دادگاه برای طلاق زن و مرد صادر می کند ، همواره نوع طلاق را درج می نماید . بنابراین ، در صورتی که بر روی حکم طلاق ، عبارت ” طلاق بائن غیر مدخوله ” یا ” طلاق غیر مدخول بها ” درج شود ، به این معناست که طلاق از نوع طلاق بائن می باشد و زن و مرد رابطه زناشویی نداشته اند . 

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق 

 

دغدغه خیلی از مردان و زنانی است که طلاق گرفته اند و تمایل دارند در شناسنامه ایشان نامی از همسر سابق و طلاق و ازدواج قبلی نباشد تنها قانون حذف نام همسر از شناسنامه ماده ۳۳  قانون ثبت احوال می شود که مقرر کرده است: «کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح ذیل انعکاس خواهد یافت:

در المثنی شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد.»

همانطور که ملاحظه کردید فقط زن و شوهرانی که بین ایشان نزدیکی واقع نشده باشد پس از طلاق می توانند در شناسنامه المثنی نام همسر قبلی و ازدواج و طلاق مربوط به آن را از بین ببرند.

اما علی رغم اطلاق ماده قانونی مذکور که شامل مردان و زنان می شود سازمان ثبت احوال در بخش نامه ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ فقط در المثنای شناسنامه زن در صورت مدخوله نبودن، ازدواج و طلاق سابق را حذف می کرد و اگر زوج برای تعویض شناسنامه به استناد حکم دادگاه مراجعه می کرد درخواست او را نمی پذیرفتند اما این بخش نامه بر طبق دادنامه شماره ۱۸۳ مورخ ۸۱/۶/۱۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری ابطال گردیده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *