* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. توقیف اموال برای مهریه | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

توقیف اموال برای مهریه

در طلاق غیابی مهریه چه می شود
مارس 8, 2020
شرایط مصادره اموال چیست
مارس 9, 2020

مصادره اموال برای گرفتن مهریه

توقیف اموال برای مهریه : مهریه، مالی است که به مناسبت عقد نکاح، مرد ملزم به دادن آن به زن می شود. مهریه نوعی الزام قانونی است که بر شوهر تحمیل می شود و تنها کاری که زوجین می توانند انجام دهند این است که هنگام عقد یا پس از آن، مقدار مهر را به تراضی و توافق هم معین سازند. مطابق با ماده۱۰۸۰قانون مدنی:«تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است.»

پس از عقد نکاح زن مالک مهریه می شود، یعنی طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی: «به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.»

اما اگر شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهت فسخ به دلیل عنن (ناتوانی جنسی مرد) صورت بگیرد در این مورد نیز زن مستحق نصف مهر می باشد. اما هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهاتی غیر از عنن فسخ شود زن حق مهر ندارد و در این صورت مهریه به او تعلق نمی گیرد

چه روش های برای گرفتن مهریه وجود دار

 

  • مراجعه به دادگاه خانواده
  • اجرای ثبت اسناد رسمی
  • صدور قرار تامین خواسته مهریه

 

الف) مراجعه به دادگاه خانواده برای گرفتن مهریه:

برای مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده زن باید درخواست خود را در دفاتر خدمات قضایی ثبت کند تا پرونده به دادگاه ارسال شود. پس از تعیین شعبه و زمان رسیدگی به پرونده، زن یا وکیلش در دادگاه حضور پیدا می کند. حین مطالبه زن باید اموال مرد را معرفی کرده و توانایی مالی او در پرداخت مهریه را به دادگاه اثبات کند. هم چنین برای جلوگیری از انتقال اموال مرد و فرار وی از پرداخت مهریه، زن همراه با درخواست پرداخت مهریه درخواست تامین خواسته نیز می دهد.

ب) اجرای ثبت اسناد رسمی برای گرفتن مهریه :

در این روش زن یا وکیل وی با در دست داشتن عقدنامه یا رونوشت آن به دفتری که عقد در آن صورت گرفته مراجعه می کند و و درخواست مطالبه مهریه را تحویل سردفتر می دهد. سردفتر با دریافت درخواست کتبی مدارک را تکمیل کرده و آن را به اجرای ثبت می فرستد و بعد از صدور اجرائیه، مراتب را از طریق آدرس ثبت شده در عقدنامه به مرد اطلاع می دهد. طی مدت ده روز مرد موظف است یا مهریه را پرداخت کند یا روشی برای پرداخت آن تعیین کند. در غیر این صورت زن از طریق اجرای ثبت اسناد درخواست تامین مهریه می دهد و اموال مرد را(به میزان مهریه خود) توقیف می کند. در صورت عدم پرداخت مهریه توسط مرد این اموال فروخته می شود و مهریه زن پرداخت می شود.

ج) صدور قرار تامین خواسته مهریه :

در فاصله بین تحویل دادخواست و شروع دعوا بین زن و مرد ممکن است مرد اموال و وجوه خود را منتقل کند و به دلیل”اعسار از پرداخت بدهی” از پرداخت مهریه خودداری کند. برای جلوگیری از این موارد، زن می تواند از دادگاه قرار تامین خواسته گرفته و با توقیف اموال امنیت آنها را تامین نماید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *