* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. تفاوت حکم تخلیه فوری و دستور تخلیه فوری چیست | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

تفاوت حکم تخلیه فوری و دستور تخلیه فوری چیست

نحوه تنظیم اظهارنامه قضایی
نحوه تنظیم اظهارنامه قضایی
جولای 23, 2019
وکیل امور وراثت
روش انتخاب وکیل امور وراثت
جولای 29, 2019
نمایش همه
حکم تخلیه فوری

حکم تخلیه فوری

تعریف حکم تخلیه

تخلیه ملک درواقع حقی است که قانون برای مالکان در نظر گرفته که به‌موجب آن بتوانند جلوی مستأجر متخلف را بگیرند. تخلیه فوری حکمی است که موجر توسط ارائه دادخواست به شورای حل اختلاف دریافت می‌کند. برای اخذ دستور حکم تخلیه فوری شرایطی در نظر گرفته‌شده است، این حکم برای آن دسته از قراردادهای اجاره غیررسمی که در دفترخانه‌های اسناد رسمی تنظیم‌نشده‌اند و توسط موجر و مستأجر تنها بر روی یک برگه کاغذ نوشته‌شده باشند، در صورتی قابل‌اجراست که حتماً دارای امضای دو نفر شاهد باشد.

در شرایط دیگری که مدت اجاره منقضی شده باشد و مستأجر برخلاف تذکراتی که به وی داده‌شده ملک را تخلیه نکند، مستأجر از پرداخت بیش از سه ماه مبلغ اجاره امتناع کرده باشد، در صورت شرط عدم انتقال به غیر ملک را اجاره داده باشد و یا محل مورد اجاره را مورداستفاده (غیر مشروع) کرده باشد؛ موجر می‌تواند درخواست تخلیه فوری به شورای حل اختلاف محله خود بدهد

فرق دستور تخلیه فوری با حکم تخلیه فوری چیست؟

دستور تخلیه زمانی صادر می گردد که رابطه موجر و مستأجر طبق قانون روابط موجر و مستأجر سال ١٣٧۶باشد و شرایط آن قانون در اجاره نامه تنظیمی رعایت شده باشداز جمله امضا دو شاهد در ذیل قرارداداجاره املاک مسکونی ، که قاضی شورای حل اختلاف با صدور دستور به مرجع انتظامی محل ظرف یکهفته اقدام به تخلیه ملک مسکونی مینمایند ولی حکم تخلیه زمانی صادر می گردد که بنا به هر دلیلی نتوان به استناد قانون روابط موجر و مستأجر موصوف دستور تخلیه را صادر کردو نیاز به دادرسی داشته باشد و نهایتا حکم صادر گردد.

تقاضای دستور تخلیه فوری:

برای درخواست دستور تخلیه باید کلیه شرایط زیر با هم موجود باشد:

• اجاره نامه مدت داشته باشد .

•  اجاره نامه در دو نسخه تنطیم شده باشد .

• هر دو نسخه اجاره نامه به امضاء موجر و مستاجر رسیده باشد .

•  هر دو نسخه اجاره نامه به امضاء دو نفر شاهد رسیده باشد .

• مدت اجاره تمام شده باشد .

در صورت وجود تمام این شرایط و با ارائه دادخواست تخلیه ملک به شورای اختلاف محل وقوع ملک، دستور تخلیه صادر خواهد شد. اجرای دستور تخلیه نیاز به صدور برگ اجرائیه ندارد و اصولا طی یک هفته پس از تقدیم تقاضای صاحبخانه، انجام می شود. پس از ابلاغ اوراق قضایی و یا اجرائیه، چنانچه تا 3 روز مستاجر ملک را تخلیه نکرد و تحویل نداد، دستور تخلیه در روز و ساعت مشخص توسط مأمور اجرا انجام خواهد شد.

چنانچه در زمان اجرای دستور تخلیه به علت وقوع حوادث غیر مترقبه، مستاجر قادر به تخلیه مورد اجاره نباشد و تقاضای مهلت کند، مرجع قضایی  با دادن مهلت به مستاجر برای یک نوبت و به مدت حداکثر یک ماه موافقت خواهد کرد.

تقاضای حکم تخلیه فوری:

در صورتی که مدت اجاره تمام شده باشد، اما حتی یکی از شرایطی که در بالا ذکر شد موجود نباشد، مشمول دستور تخلیه نخواهد شد. در اینگونه موارد با تقدیم دادخواست مربوطه، حکم تخلیه صادر میشود. دریافت حکم تخلیه مستلزم تعیین جلسه رسیدگی، صدور حکم تخلیه توسط مرجع قضایی، تجدیدنظر وتقاضای صدور اجرائیه خواهد بود و نسبت به دستور تخلیه  زمان بیشتری خواهد برد.

چنانچه املاک مسکونی با وکالتنامه رسمی اجاره داده شده باشند و اجاره نامه هم عادی باشد، مالک شخصا یا توسط وکیل دادگستری میتواند از طریق شورای حل اختلاف درخواست تخلیه ملک را ارائه کند.

اگر اجاره نامه رسمی باشد، موجر یا وکیل او، ابتدا باید به دفتر خانه اسناد رسمی که اجاره نامه رسمی در آن تنظیم شده  و پس از صدور اوراق اجرائیه، برای ابلاغ و اجرای آن به دایره اجرای اسناد رسمی ثبت محل مراجعه کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *