* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. تعریف اظهار نامه قضایی و روش تنظیم اظهار نامه قضایی | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

تعریف اظهار نامه قضایی و روش تنظیم اظهار نامه قضایی

وکیل چک برگشتی در شمال تهران
چک برگشتی چیست ؟ | وکیل چک برگشتی در شمال تهران
آگوست 27, 2019
دادخواست تصرف عدوانی | وکیل ملکی منطقه 1
دادخواست تصرف عدوانی | وکیل ملکی منطقه 1
آگوست 31, 2019
نمایش همه
اظهار نامه قضایی

اظهار نامه قضایی

اظهار نامه قضایی چیست

اظهار نامه قضایی : در برخی از شرایط ، ممکن است که نخواهیم یا نتوانیم در مراجع قضایی برای حق یا طلبی که از دیگری داریم ، اقامه دعوا کنیم . به همین دلیل ، قانونگذار درقانون آیین دادرسی مدنی ابزاری را پیش بینی کرده است 

تنظیم اظهارنامه : از جمله اوراق قضایی که شهروندان در مسایل حقوقی خود به نحوی با آن برخورد می‌کنند، اظهارنامه است. فردی که در امری خود را صاحب حق می‌داند، حتما لازم نیست برای مطالبه حق خویش اقدام به اقامه دعوی کند زیرا ممکن است با درخواست ‌شفاهی از کسی که بایستی این حق را ادا کند به مقصود خویش نایل شود. اما در برخی موارد بایستی این مطالبه را اثبات کند و چون اثبات مطالبه شفاهی به‌نوعی مشکل است، بنابراین با تنظیم اظهارنامه و ارسال آن برای مخاطب به‌طور رسمی اقدام بهه مطالبه حق خود می‌کند. البته لازم به ذکر است که مطالبه حق تنها در صورت ارسال برگ اظهار‌نامه از سوی مراجع قضایی اثبات می‌شود.

به وسیله‌ اظهارنامه، نه تنها مطالبه‌ رسمی حق امکان‌پذیر است بلکه می‌توان توسط اظهارنامه آمادگی تسلیم هر چیزی، اعم از مال، وجه و سند را به مخاطب اعلام کرد و آن را هنگام تسلیم اظهارنامه تحت نظر و حفاظت مرجع مربوط قرار داد.

روش تنظیم اظهارنامه 

امروزه با تحقق ثبت دعاوی از طریق سیستم رایانه‌ای در مراکز استان‌های سراسر کشور، به سهولت می‌توان به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی مراجعه و نسبت به ثبت اظهارنامه اقدام نمود. در سایر شهر‌ها نیز از طریق مراجعه مستقیم به دادگستری این امر میسور می‌باشد. لازم بذکر است که چنانچه طرف دعوی بیشتر از یک نفر باشد به ازای هر نفر یک برگ اضافه می‌شود. به علاوه هنگامی که به وسیله اظهارنامه مطالبی را به طور رسمی به طرف مقابل ارسال می‌کنیم نوشته باید طوری باشد که بعد‌ها قابل اثبات باشد و همچنین وقتی می‌خواهیم چیزی را به کسی بدهیم و او حاضر نیست آن را بگیرد، از طریق ارسال اظهارنامه به او تسلیم می‌کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *