* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. افترا چه جرمی است و انواع آن؟ | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

افترا چه جرمی است و انواع آن؟

نسبت به چه اسنادی میتوان اجراییه صادر کرد
اسنادی که میتوان نسبت به آ ن اجرائیه صادر کرد :
ژانویه 14, 2019
سوء پیشینه شامل چه جرایمی است
سوء‌ پیشنه شامل چه جرایمی است؟
ژانویه 14, 2019
نمایش همه
افترا چه جرمی است

افترا چه جرمی است

 

 

تهمت و افترا

تهمت و افترا

در ابتدا باید بدانید که افترا به معنی تهمت زدن به شخص است و اینکه فردی را مجرم معرفی کنیم در حالیکه مدرک معتبری برای ان نداریم . در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا می شوید.

باید بدانید که قانون برای جرم افترا مجازات هایی در نظر گرفته که نمونه ای از آن شلاق و یا حبس می باشد . افترا ممکن است به دو صورت رخ دهد یکی اینکه به صورت لفظی و یا از طریق منتشر کردن به فردی تهمت زده شود و یا با قرار دادن وسیله ای در منزل یا جیب شخص او را متهم کنند . برای آشنایی بیشتر با این موضوع با پرشین وی همراه باشید.

نحوه مجازات جرم افترا

ملاک مجرم تلقی شدن مفتری، ارتکاب جرم به شکل عالما” و عامدا” است یعنی مفتری به جرم بودن آنچه نسبت می‌دهد علم داشته باشد و عمدا” عمل افترا را انجام دهد.

افترا به دوطبقه دسته‌بندی می‌شود: افترای قولی و افترای فعلی.

افترای قولی، نسبت دادن جرمی به دیگران بصورت لفظی و یا از طریق رسانه‌ها یا اوراق چاپی یا نطق در مجامع است و افترای فعلی وقتی است که مفتری به قصد متهم کردن افراد، آلات و ادوات جرم را در منزل، جیب یا محل کار شخص قرار دهد بطوری که وجود آن آلات و ادوات موجب تعقیب جزایی فرد را فراهم آورد.

نکته قابل توجه در جرم افترا، انتشار آن است. در واقع اگر کسی متنی حاوی انتساب جرمی به دیگران را تهیه کندو نزد خود نگه دارد و یا مانع انتشار آن شود، مرتکب جرم افترا نشده است.

نکته قابل توجه دیگر در جرم افترا این است که افترا وقتی حادث می‌شود که مفتری، جرمی را به کسی صریحا نسبت دهد. در واقع عمل مورد انتساب باید بر طبق قوانین حدود، قصاص، دیات و تعزیرات، جرم تلقی شود.

بنابراین نسبت دادن اعمالی خلاف یا ناهنجار که جرم‌انگاری نشده باشد، افترا تلقی نمی‌شود مانند بی‌نظم،بی‌انضباط، بی‌حیا و… این موارد از آنجا که جرم‌انگاری نشده ، مصداق جرم افترا تلقی نمی‌شود.

چنانچه جرم افترا اثبات شود و در واقع مفتری نتواند نسبت داده شده را اثبات کند، قانون برای مفتری کیفر پیش‌بینی کرده است.

مجازات جرم افترا

مواد ۶۹۷ و ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی در افترا قولی – بجز در موارد تهمت‌های ناموسی که موجب حد است– برای مفتری حبس از یک ماه تا یکسال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق پیش‌بینی کرده است. کیفر افترا فعلی نیز حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق است

مواد ۶۹۷ و ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی در افترا قولی – بجز در موارد تهمت‌های ناموسی که موجب حد است- برای مفتری حبس از یک ماه تا یکسال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق پیش‌بینی کرده است. کیفر افترا فعلی نیز حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق است.

در موارد افترای ناموسی (قذف) شامل نسبت دادن زنا یا لواط به زن و مرد پاکدامن یا نسبت دادن ولدزنا دادن به کسی و امثالهم، کیفر حد تام یعنی ۸۰ شلاق تعیین شده است.

نکته جالب توجه اینکه دین اسلام نسبت به آبروی افراد و اتهام فحشا به شدت سختگیر است به طوری که اگر نشر افترا باعث اشاعه فحشا گردد، هر چند مفتری بتواند صحت اسناد و گفته خود را ثابت کند نیز به حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

بیشتر بدانید شرایط تحقق جرم افترا

برای تحقق جرم افترا، شرایطی لازم است: انتساب جرمی به دیگری: برای تحقق جرم افترا باید جرمی به کسینسبت داده شود و عمل مورد انتساب باید بر طبق قوانین موضوعه جرم تلقی شود. نسبت دادن ارتکاب یک عمل خلاف یا تخلف اداری نمی‌تواند افترا تلقی شود.

معین بودن شخص طرف اسناد: معین بودن ممکن است با ذکر نام و مشخصات او یا با اشاره و علامت صورت گیرد.

ابتدایی بودن اسناد: در اسناد جرم برای اینکه افترا شناخته شود، ابتدایی بودن اسناد شرط است بنابراین نسبت دادن ارتکاب یک جرم از طرف کسی در مقام دفاع از خود، افترا محسوب نمی‌شود.

عجز از اثبات صحت اسناد: جرم افترا در صورتی محقق می‌شود که اسناد‌دهنده نتواند ادعای خود مبنی بر ارتکاب جرم توسط شخص دیگر را ثابت کند.

وسیله اسناد: منظور وسایلی است که شخص با استفاده از آن‌ها جرم افترا را مرتکب می‌شود که عبارت از نوشتن اوراق چاپی یا خطی؛ انتشار اوراق؛ نطق در مجامع و درج در روزنامه و جراید است.

افترای عملی، ناظر به اعمالی است که مرتکب جرم بدون توسل به نسبت دادن جرم به دیگری و طرق ارتکاباعمال مصرح در قانون (ماده ۶۹۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی)، یعنی از طریق قرار دادن آلات و ادوات جرم در محل کار یا زندگی وی، موجبات تعقیب شخص بی‌گناهی را فراهم کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *