* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. اسقاط کافه خیارات در قراردادها به چه معناست | وکیل تنظیم قرارداد | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

اسقاط کافه خیارات در قراردادها به چه معناست | وکیل تنظیم قرارداد

وکیل ملکی
وکیل ملکی متخصص
آگوست 1, 2019
وکیل ملکی
وکیل ملکی و مشاوره حقوقی ملکی
آگوست 4, 2019
نمایش همه
اسقاط کافه خیارات

اسقاط کافه خیارات

تعریف اسقاط کافه خیارات در قراردادها

اِسقاط کافه خیارات اصطلاحی است در حقوق قراردادها که اصولاً در جهت قوام و ثبات قرارداد به کار می‌رود. با ورود این اصطلاح به قرارداد امکان بر هم زدن یک‌جانبه آن از بین می‌رود. ِسقاط خیارات می‌تواند ضمن عقد اصلی یا پس از آن صورت گیرد، چنان‌که ماده ۴۴۸ قانون مدنی ایران در این باره مقرر می‌دارد: «سقوط تمام یا بعضی از خیارات را می‌توان در ضمن عقد شرط نمود». “اِسقاط” مصدر باب اِفعال از ریشهٔ «س ق ط» به معنای افکندن، انداختن و از ارزش انداختن است. در اصطلاح حقوقی به از اعتبار انداختن حقی اعم از مالی یا غیرمالی اِسقاط می‌گویند.”کافه” (با ف مشدد) به معنی “همه” است. “خیار” هم به معنای حق برهم‌ زدن یک‌جانبه قرارداد است.

اسقاط کافه خیارات در قراردادها

 

در قراردادها، طرفین معامله می­توانند خیارات خود را ساقط کنند. اسقاط کافه خیارات یک عمل حقوقی یک جانبه است و نیاز به رضایت طرف دیگر ندارد که برخی از حقوقدان ها آن را به اقاله تشبیه کردند. اسقاط کافه خیارات در قراردادها عمل حقوقیست و می­بایست به گونه ای ابراز گردد، اسقاط خیارات می­تواند به صورت لفظی، عملی، صریح و ضمنی صورت گیرد.

اسقاط خیارات می­تواند در ضمن عقد اصلی یا شروط ضمن عقد صورت گیرد. امروزه متعاملین در قراردادهایشان بر اساس ماده 448 قانون مدنی می­توانند تمام خیارات را در ضمن عقد اصلی اسقاط کنند. اما بحثی که پیش می­آید این است که آیا اسقاط کافه خیارات در قراردادها شامل خیار غبن، خیار غبن فاحش ولو افحش، خیار تدلیس، خیار عیب، خیار تعذر تسلیم و خیار تفلیس می­شود؟

در مقاله پیش رو، کارشناسان حقوقی موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، با مشاوره وکیل برتر حقوقی در ایران، نسبت به بررسی انواع خیارات و اسقاط کافه خیارات در قراردادها پرداخته و به سوالات حقوقی متقاضیان مشاوره حقوقی آنلاین درباره شرایط اسقاط کافه خیارات، معرفی بهترین وکیل امور قراردادها در تهران و توضیح شرایط عقد قرارداد اهتمام ورزیده اند.

سوالات متداول درباره اسقاط کافه خیارات در قراردادها

  • اسقاط خیارات چیست؟ آیا اسقاط کافه خیارات در قراردادها قابل توصیه است؟
  • اسقاط کافه خیارات به چه صورت انجام می شود؟
  • انواع خیارات در قراردادها چیست؟
  • آیا می­توان در قراردادها تمام خیارات را اسقاط کرد؟
  • آیا اسقاط کافه خیارات در قراردادها شامل خیار غبن و عیب می­شود؟
  • اسقاط کدام خیارات در قراردادها با نظم عمومی تعارض دارد؟
  • بهترین وکیل حقوقی در ایران کیست؟ نحوه جستجوی بهترین وکیل قراردادها در ایران چگونه است؟
  • آیا بهترین موسسه حقوقی بین المللی ایران را می­شناسید؟

 

انواع خیارات در عقد

خیار، حق فسخ در عقد لازم است. خیارات در عقود، حقوق مالی برای طرفین عقد می­باشد. انواع خیارات عبارتند از:

خیار مجلس، خیار حیوان، خیار شرط، خیار تاخیر ثمن، خیار رویت و تخلف وصف، خیار غبن، خیار عیب، خیار تدلیس، خیار تبعض صفقه، خیار تخلف شرط، خیار تفلیس و خیار تعذر تسلیم.

خیارات باید با ماهیت عقد سازگار باشد به طور مثال خیار شرط در برخی از عقود وجود ندارد. خیار حق مالی است که قابل انتقال ارادی نیست و به ارث می­رسد (به استثنا خیار شرط). زمانی که خیار به ارث می­رسد وارثان باید همه باهم خیارات را اعمال یا فسخ کنند.

 

اسقاط کافه خیارات در قرارداد چیست

بر اساس ماده 448 قانون مدنی تمام یا برخی از خیارات را می­توان در ضمن عقد اصلی اسقاط کرد. اسقاط یک عمل حقوقی یکجانبه است. برای اسقاط کافه خیارات در قراردادها قصد و نیت صاحب خیار کافی نیست و اسقاط خیار، باید به گونه­ای ابراز گردد. اسقاط می­تواند به صورت صریح یا ضمنی باشد. امروزه متعاملین در قراردادها با استفاده از عبارت (اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن افحش) تمام خیارات خود را در عقد اسقاط می­کنند به این معناست که هیچ کدام از متعاملین اختیاری برای برهم زدن معامله ندارند حتی اگر ضرری به آن ها برسد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *