* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. اجرت المثل چیست ؟ وکیل طلاق توافقی | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

اجرت المثل چیست ؟ وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی
مقررات مهریه در سال ۹۸ | وکیل طلاق توافقی
سپتامبر 24, 2019
وکیل طلاق توافقی
مراحل طلاق توافقی در دادگاه | وکیل طلاق توافقی
سپتامبر 25, 2019
نمایش همه
وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی

چگونه اجرت المثل را مطالبه کنیم ؟

مطالبه اجرت المثل ایام زناشویی با تقدیم دادخواست از جانب زوجه به دادگاه خانواده به عمل می آید. همچنین زمانی که پرونده ها به خواسته طلاق توافقی یا رجعی در دادگاه مطرح باشد؛ دادگاه ضمن رأی خود باید تکلیف اجرت المثل ایام زناشویی را نیز تعیین نماید.

شرایط تعلق اجرت المثل چیست؟

وکیل طلاق توافقی پاسخ داده است: برای اینکه زن بتواند از شوهر مطالبه اجرت المثل کند حتما باید این سه شرط بایددردادگاه اثبات گردد وبار اثبات آن به عهده زوجه است و در صورت فقدان یکی از شروط وعدم اثبات آن زوجه از دریافت اجرت المثل محروم خواهد ماند.

  • اثبات انجام کارهای ادعایی

بدین معنا که زوجه (زن) باید ثابت کند در منزل کارهایی را انجام داده که وظیفه شرعی ویا قانونی وی نبوده است. کارهایی مانند شست و شو و رفت و روب و آشپزی و امثالهم که عرفا در حالت عادی به آن ها اجرت و مزد تعلق می گیردوپرورش فرزندان وشیر دادن کودکان نیز از این مصادیق هستند و اثبات انجام این افعال در گذشته و در طول زندگی مشترک به عهده وی می باشد بنابراین در مدت زمانی که زن ناشزه بوده وتمکین از زوج نکرده عملا افعال مذکور انجام نشده وزوجه برای مدت ناشزگی مستحق اجرت المثل نخواهد بود.

  • اثبات عدم تبرعی بودن  کارهای انجام شده

قصد تبرع به معنای این است که شخص کار یا خدماتی را انجام دهد وقصد اخذ دستمزد  یا اجرت  نداشته وبه بیان ساده ترکار را رایگان ومجانی انجام داده است زن از همان ابتدا نباید چنین قصدی داشته باشد. بنابراین اگر کسی به قصد تبرع کاری را در منزل همسرش انجام دهد بعدا نمی‌تواند  این اجرت‌المثل را مطالبه کند.

طبق ماده ۳۳۶ قانون مدنی هر گاه کسی بر حسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاً برای آن عمل اجرتی بوده و یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد، آن کسی که کار را انجام داده است مستحق اجرت عمل خود خواهد بود مگر اینکه معلوم شود قصد تبرّع داشته است. در واقع در اینجا اصل بر مجانی نبودن  وعدم تبرعی بودن انجام آن توسط زوجه است به این معنا که اصل بر این است که زوجه بایت کارهایی که در منزل شوهر انجام داده است قصدش مجانی انجام دادن آن کارها نبوده است. در این صورت زن نیازی به اثبات مجانی نبودن خدماتش ندارد بلکه زوج است که باید به دادگاه اثبات کند که قصد زن انجام رایگان این امور بوده است و در صورت عدم اثبات توسط زوج وی ملزم به پرداخت اجرت المثل خواهد بود.

  • اثبات درخواست و امر شوهر

یکی دیگر از شرایط الزام زوج به پرداخت اجرت المثل این است که عمل یا خدمات زوجه به امر زوج باشد و گرنه هر نوع عمل خودسرانه یا بدون درخواست یا دستور مرد، نشانه احسان تلقی می شود و برای آن اجرتی در نظر گرفته نمی شود. لزومی ندارد که شوهر حتما امر یا دستور به انجام آن امر را داده باشد بلکه اثبات خواست و حتی اذن او به انجام کار نیز برای الزام زوج به پرداخت اجرت المثل کفایت می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *