* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. طلاق توافقی بدون مهریه | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

طلاق توافقی بدون مهریه

وکیل طلاق در تهران
وکیل طلاق در تهران
آگوست 29, 2020
معایب طلاق توافقی
معایب طلاق توافقی
سپتامبر 17, 2020
نمایش همه
طلاق توافقی بدون مهریه

طلاق توافقی بدون مهریه

طلاق توافقی بدون مهریه

فقط در مهریه عند الاستطاعه زن باید استطاعت مالی شوهر را برای پرداخت مهریه اثبات کند و به این منزله نیست که مرد مستحق طلاق دادن زن بدون مهریه است. در مهریه عند المطالبه نیز با مطالبه زن (دادن دادخواست مهریه) اگر مرد توان یک جای مهریه را نداشته باشد می تواند دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه را تقدیم دادگاه کند و تقاضای تقسیط مهریه کند که در این صورت نیز با پذیرش اعسار شوهر، مهریه تقسیط می شود و البته این هم به منزله عدم استحقاق زن در مهریه و طلاق توافقی بدون مهریه نیست.

اگر زن دوشیزه (باکره) باشد در طول زندگی مشترک و تا قبل از طلاق می تواند مطالبه همه مهریه را کند فقط بر طبق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی: «هر گاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلا داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عینا یا مثلا یا قیمتا استرداد کند.» پس در طلاق، زن باکره مستحق نصف مهریه می باشد. ممکن است زنی در زندگی مشترک و بعد از عقد نکاح، با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی ذمه مرد را در اصطلاح حقوقی ابراء کند و یا این که مهریه را به شوهر ببخشد که همه این ها ارتباطی به عدم استحقاق زن در مهریه ندارد بلکه زن با اختیار خود حقی را که در مهریه داشته صرف نظر کرده است. و در طلاق توافقی هم طرفین می توانند با طلاق توافقی بدون مهریه از هم جدا بشوند .

طلاق توافقی بدون مهریه و مسائل حضانت فرزند و نفقه آنها

توافق در مورد اصلی‌ترین مسائل مثل مسائل مالی، مسائل حضانت و نفقه فرزندان، هزینه‌های رسیدگی به پروسه طلاق، جهیزیه، اجرت‌المثل و غیره می‌تواند وقت کمتری را از طرفین تلف کند. مطمئناً توافق در مورد مسائل مختلف حقوقی، وقت کمتری را از دادگاه خواهد گرفت و بدین ترتیب احتمال صدور حکم طلاق بالا خواهد رفت.

پس چه تفاوتی بین طلاق توافقی با سایر طلاق ها وجود دارد؟

پاسخ این است که توافق زوجین صرفاً برای مراجعه به دادگاه است و در واقع در این طلاق طرفین توافق می کنند برای صدور حکم طلاق به دادگاه مراجعه کنند و همانطور که می دانیم صیغه طلاق هم در دادگاه جاری نمی شود. بلکه دادگاه با احراز شرایط طلاق مبادرت به صدور حکم در این زمینه می کند. به عبارتی طلاق در دفتر اسناد رسمی و به اراده مرد واقع می شود و این موضوع که طرفین با توافق به دادگاه مراجعه می کنند و دادگاه هم حکم طلاق را صادر کند، ماهیت طلاق را که به اراده مرد واقع می شود که اصطلاحا به آن ایقاع گفته می شود را تغییر نمی دهد.

به عبارتی در طلاق توافقی زوجین به اختیار خود فقط برای مراجعه به دادگاه توافق می کنند و این توافق می تواند طلاق توافقی بدون مهریه نیز باشد ، ولی این موضوع باعث تغییر ماهیت طلاق نمی شود که در دفتر خانه انجام می شود.

پس از ثبت دادخواست و پرداخت هزینه آن وقت رسیدگی توسط دادگاه به زوجین ابلاغ می شود. اصولا اوقات رسیدگی برای طلاق توافقی بدون مهریه خیلی طولانی نیست و حداکثر یک ماه از زمان ابلاغ می باشد.

افراد زیادی در مورد حقوق مالی در زمان طلاق توافقی اشتباه می‌کنند. باید توجه کرد که مهریه و حقوق مالی زن، نیاز به بخشش ندارد و زن می‌تواند آن‌ها را دریافت کند و نیازی به طلاق توافقی بدون مهریه نیست . اما در اکثر مواقع مرد برای رضایت به طلاق توافقی، زن را مجبور به بخشش حقوق مالی می‌کند. و طرفین بر روی طلاق توافقی بدون مهریه توافق می کنند . در طلاق توافقی، طرفین می‌توانند در مورد حضانت فرزندان نیز توافق کنند و یکی از آن‌ها حضانت دائمی فرزندان را بر عهده گیرد.

تدوین قانون حمایت خانواده سال ۹۱ باعث شده است که طلاق، به‌آسانی گذشته نباشد. قانون زوجین را ملزم به شرکت در جلسات مشاوره می‌کند و به همین دلیل نیز امکان طولانی شدن پروسه طلاق بسیار بالا است. با توجه به موارد ذکرشده ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که با وکیل طلاق توافقی بدون مهریه در این زمینه مشورت کنید.

دیدگاه ها بسته شده است