* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. وکالت خرید خودرو و شرایط آن | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

وکالت خرید خودرو و شرایط آن

بهترین وکیل ارث در تهران
مارس 28, 2020
جرایم رایانه ای و قوانین مربوط به آن
مارس 30, 2020

وکالت چیست و آنواع وکالت نامه ؟

معني لغوی وكالت ، تفويض و واگذار نمودن است و در اصطلاح حقوقي وكالت عقدی است كه به موجب آن يكي از طرفين ، طرف ديگر را برای انجام امری نايب (وکیل) خود مي نمايد.

این نیابت و نمایندگی در قالب سندی تحت عنوان وکالتنامه در دفاتر اسناد رسمی (محضر) تنظیم میشود.

وکالت در چه حالتی از بین می­رود :

 

الف) به عزل موکل

ب)  به استعفای وکیل

ج) به موت یا جنون وکیل یا موکل

موکل می­تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل و عدم عزل در ضمن عقد لازمی شرط شده باشد.

 

انواع وکالت نامه :  

 

1-وکالت مطلق و مقید

2-وکالت عام و خاص

3-وکالت بلاعزل و قابل عزل

4-وکالت دادگستری و کاری، اداری

ولین قدم برای انجام یک معامله اصولی تنظیم قرارداد یا مبایعه‌نامه بین خریدار و فروشنده است. هر کدام از طرفین قرارداد موظف هستند نسبت تعهدات خود در قرارداد پایبند باشند.  

برای خرید خودرو، علاوه بر ظاهر خودرو باید نکاتی دیگری نیز توجه کرد. از جمله این موارد مدل خودرو، رنگ، شماره پلاک شهربانی، شماره موتور، شماره شاسی، نوع تیپ خودرو، تک‌سوز و دوگانه سوز بودن و غیره  باید در قولنامه ثبت شود.

بعد از انجام این مراحل نحوه پرداخت هزینه از سوی خریدار، زمان تحویل خودرو، بیمه، کارت‌سوخت، زمان و نحوه تعویض پلاک، چگونگی پرداخت عوارض و مالیات و جرایم، دریافت تاییدیه عدم خلافی خودرو از سوی فروشنده باید مشخص شود.

یکی از موارد مهم دیگر تعیین زمان برای حضور در دفترخانه اسناد رسمی برای خریدار و فروشنده است. 

نکات مهم در تنظیم قولنامه یا مبایعه نامه 

۱- قولنامه از مهمترین اسنادی است که هنگام خرید و فروش خودرو طبق قوانین تنظیم می‌شود و در دادگاه دارای اعتبار است.

۲- برای انجام معامله خودرو می‌توان به بنگاه‌های معاملاتی مراجعه کرد. در بسیاری از موارد بنگاه‌های معاملاتی خودشان فروشندگان خودرو هستند. برای معامله در چنین موقعیتی توجه به این نکته که معاملات زیر نظر اتحادیه باشد، الزامی است.

۳- در برگ قرارداد و فاکتورهایی که در بنگاه‌ها صادر می‌شود، باید از سربرگ و مهر اتحادیه استفاده شود. 

۴- بنگاه‌ها ابتدا قرارداد اولیه ثبت می‌کنند. علت مفید و مهم بودن مبایعه‌نامه این است که در صورت بروز هرگونه اختلاف، صاحب بنگاه قادر است شهادت بدهد، زیرا بنگاه قرارداد مبایعه‌نامه  را در سه برگ تهیه می‌کند. یکی برای خریدار، یکی برای فروشنده و دیگری نزد بنگاه به امانت باقی می‌ماند. 

۵- هنگام نوشتن قولنامه بیمه‌نامه خودرو را به دقت مشاهده کنید. داشتن یا نداشتن تخفیف بیمه مشخص می‌کند که خودرو تصادف کرده یا نکرده است و یا تعداد دفعات تصادف را نشان می‌دهد. اگر خودرویی که تصادف کرده باشد از تخفیف بیمه برخوردار نیستند.

۶- سالم بودن و یا عدم سالم بودن وسایل جانبی خودرو باید در قولنامه ذکر شود.

۷- هزینه یا مبلغی که برای خرید و پرداخت می‌شود در قولنامه باید ذکر شود و ذکر اینکه چه مبلغی به صورت نقدی پرداخت می‌شود و چه مبلغی به صورت چک پرداخت می‌شود، باید در قولنامه  ثبت شود.

 ۸- در صورتی که مبلغی به صورت چک پرداخت می‌شود، باید تمام جزئیات چک، تعداد، تاریخ و مبلغ آن در آن قولنامه ذکر شود.

 ۹- قولنامه نباید خط‌خوردگی داشته باشد. اگر در هنگام نوشتن دچار خط خوردگی شود، باید در انتها توضیح مربوط به خط‌خوردگی داده شود و اینکه قبل از امضای طرفین خط‌خوردگی به وجود آمده است، نوشته شود. شاهدان نیز باید یادداشت مربوط به علت خط خوردگی را امضا نمایند.

۱۰- طرفین معامله باید یک نفر شاهد عادل داشته باشند تا قرارداد را به عنوان شاهد امضا کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *