* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. گرفتن حکم تخلیه مغازه چقدر زمان میبرد | وکیل ملکی دزاشیب | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

گرفتن حکم تخلیه مغازه چقدر زمان میبرد | وکیل ملکی دزاشیب

حکم تخلیه فوری
تخلیه محل سرقفلی به دلیل تعدی و تفریط | حکم تخلیه فوری
دسامبر 23, 2019
مراحل پیگیری سفته مفقودی
مراحل پیگیری سفته مفقودی | گم کردن سفته امضاء شده
دسامبر 24, 2019
نمایش همه
وکیل ملکی دزاشیب

وکیل ملکی دزاشیب

اگر مستاجر ملک را تخلیه نکرد چه باید کرد؟

وکیل ملکی دزاشیب : یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در پایان قرارداد اجاره ممکن است، پیش بیاید تخلیه نکردن ملک توسط مستاجر است. قانون در این خصوص برای موجر چاره‌ای اندیشیده که حق خود را از مستاجری که قانون را زیر پاگذاشته، بگیرد. اجاره یک قرارداد موقت است. تعیین زمان یکی از شرایط صحت این قرارداد محسوب می‌شود و اگر مدت برای آن تعیین نشده باشد این قرارداد اعتبار نخواهد داشت.

مقدمات لازم برای تقاضای تخلیه مغازه

برای اینکه درخواست تخلیه ملک از سوی موجر وجاهت قانونی داشته باشد باید یا مدت اجاره منقضی شده باشد یا مستاجر بیش از سه ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد یا اینکه کاری برخلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد. در این صورت می‌توانید خطاب به شورای حل اختلاف محل ملک‌تان درخواست صدور دستور تخلیه بنویسید. برای تخلیه ملک بر اساس ماده 2 قانون مالک‌ و ‌مستاجر سال 1376 و آیین‌نامه اجرای آن باید تقاضای تخلیه کرد. بر اساس قانون دادگاه ظرف یک هفته پرونده فوق را به شورای حل اختلاف می‌فرستد.

وکیل ملکی دزاشیب

وکیل ملکی دزاشیب

در چه صورتی می توانیم برای دستور تخلیه اقدام نماییم

در صورت وجود شرایط زیر می توان از شورای حل اختلاف دستور تخلیه اخذ نماییم:

پایان یافتن مدت اجاره

عدم پرداخت اجاره بها بیش از ۳ ماه

تخلف از شرط انتقال به غیر مال مورد اجاره

استفاده از مال مورد اجاره در موارد غیر مشروع

اگر قرارداد اجاره رسمی باشد برای گرفتن دستور تخلیه باید به اداره ی ثبت اسناد رجوع شود و پس از پر کردن فرم اجراییه باید در دفتر اسناد رسمی که قرارداد اجاره در آن منعقد شده است درخواست صدور اجراییه شود.

شرایط و مدارک لازم برای صدور دستور تخلیه از شورای حل اختلاف

اخذ دستور تخلیه از مستاجر در شورای حل اختلاف مربوط به صرفا انقضای مدت اجاره میباشد

اجاره نامه باید رسمی باشد و شهود ذیل آن را امضا کرده باشند

ارایه سند مالکیت و یا رونوشت سمت نمایندگی یا وکالت باید وجود داشته باشد

مدارک هویتی در خواست دهنده باید ارئه شود

تودیع ودیعه مستاجر در صندق دادگستری قبل از اجرای تخلیه ملک توسط موجر باید صورت پذیرد.

دستور تخلیه صادر شده از شورا پس از صدور ظرف ۲۴ ساعت به مستاجر برای اجرا ابلاغ می شود و او از زمان ابلاغ ۳ روز برای تخلیه ملک فرصت دارد.

این دستور درحالی اجرا می شود که موجر مبلغ ودیعه (پول پیش) را به مستاجر پرداخت کرده باشد.

مستاجر حق هیچگونه اعتراض به دستور تخلیه را ندارد.

اما دستور تخلیه صادر شده از اداره ی ثبت اسناد و املاک پس از صدور ظرف ۴۸ ساعت به مستاجر ابلاغ می شود و مستاجر ۳ روز از تاریخ ابلاغ برای تخلیه ملک فرصت دارد.

موجر باید مبلغ ودیعه (پول پیش) یا رسید پرداخت آن به مستاجر را به دایره اجرا اداره ثبت اسناد و املاک تحویل دهد.

اگر مالک مدعی است که مستاجر به ملک خسارتی وارد کرده یا به او بدهکار است باید در دادگاه یا شورای حل اختلاف اقامه دعوا کند.

وکیل ملکی دزاشیب

وکیل ملکی دزاشیب

 

چطور دستور تخلیه را متوقف کنیم ؟

همانطور که گفته شد دستور تخلیه فورا اجرا می شود ومستاجر باید ظرف ۳ روز ملک را تخلیه کند با این حال قانون به مستاجر این امکان را داده است که در شرایطی درخواست توقف عملیات اجرایی را مطرح نماید:

مستاجر ادعا کند قرارداد اجاره تمدید شده است.

ادعا کند سند ارائه شده توسط خواهان اصالت ندارد.

منتها، با وجود اجرای فوری دستور تخلیه مستاجر آن قدر فرصت ندارد که بتواند قبل از پایان مهلت تخلیه عملیات اجرایی را متوقف کند. پس باید اقدام به دادرسی فوری کند تا بدون دادخواست دلایلش مورد بررسی قرار گیرد.

فرق دستور تخلیه با حکم تخلیه چیست؟

دستور تخلیه زمانی صادر می گردد که رابطه موجر و مستأجر طبق قانون روابط موجر و مستأجر سال ١٣٧۶باشد و شرایط آن قانون در اجاره نامه تنظیمی رعایت شده باشداز جمله امضا دو شاهد در ذیل قرارداداجاره املاک مسکونی ، که قاضی شورای حل اختلاف با صدور دستور به مرجع انتظامی محل ظرف یکهفته اقدام به تخلیه ملک مسکونی مینمایند ولی حکم تخلیه زمانی صادر می گردد که بنا به هر دلیلی نتوان به استناد قانون روابط موجر و مستأجر موصوف دستور تخلیه را صادر کردو نیاز به دادرسی داشته باشد و نهایتا حکم صادر گردد.

در صورتی که مستاجر علی‌رغم مخالفت موجر آپارتمان را تصرف خود داشته باشد باید اجرت این مدت را بپردازد.

در صورتی که مستاجر علی‌رغم مخالفت موجر آپارتمان را تصرف خود داشته باشد باید اجرت این مدت را بپردازد. نحوه و کیفیت مطالبه اجرت‌المثل ایامی که مستاجر بدون اجاره در ملک باقیمانده است به چگونگی و شرایط قرارداد و توافقات طرفین بستگی دارد. ممکن است طرفین قرارداد توافق به پرداخت مبلغ معینی به‌عنوان اجاره‌بهای ‌مدت٬ پس از انقضا مدت قرارداد داشته باشند. یا ممکن است وجه‌التزام عدم تخلیه عین مستاجره از سوی مستاجر با وجود انقضاءمدت و عدم رضایت مالک(موجر) در ادامه داشتن تصرفات مستاجر تعیین شده باشد. در این دو فرض مطابق قرارداد عمل خواهد شد.

در فرضی که طرفین قرارداد توافقی نداشته باشند با انقضای مدت اجاره و عدم اجاره مالک در بقا و استدامه تصرفات مستاجره و از ‌آنجا که احکام غصب بر تصرف مستاجره جاری خواهد بود٬ بنابراین در چنین حالتی غاصب مسئول پرداخت اجرت‌المثل ایام تصرف خواهد بود که نحوه محاسبه اجرت‌المثل نیز با ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری و اعلام نظر مشارالیه خواهد بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *