* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. وکیل انحصار وراثت در تهران | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

وکیل انحصار وراثت در تهران

وکیل انحصار وراثت | وکیل حصر وراثت
ژانویه 27, 2020
وکیل تخلیه و نحوه گرفتن دستور تخلیه
ژانویه 28, 2020

مرجع صدور گواهی انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت در تهران  : در حال حاضر برابر بند 3 ماده 11 قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 1387، شوراهای حل اختلاف می توانند نسبت به صدور گواهی حصر وراثت اقدام کنند. مطابق با ماده 20 قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، دعاوی راجع به تركه متوفی اگر چه خواسته، دین و یا مربوط به وصایای متوفی باشد تا زمانی كه تركه تقسیم نشده در دادگاه محلی اقامه می گردد كه آخرین اقامتگاه متوفی در ایران، آن محل بوده و اگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد، رسیدگی به دعاوی مذکور در صلاحیت دادگاهی است كه آخرین محل سكونت متوفی در ایران، در حوزه آن بوده است.

به چه مواردی جریمه انحصار وراثت تعلق می گیرد؟

انحصار وراثت به گواهی صادر شده از دادگاه گفته می شود که بر اساس آن ، تعداد وراث متوفی و سهم الارث هر کدام مشخص شده است و با توجه به این گواهی ، وراث می توانند در سهم الارث خود اقدام به فروش  دخل و یا هر نوع تصرفی را داشته باشند ، در این مقاله به بررسی جریمه انحصار وراثت پرداخته شده است .

جهت دریافت گواهی انحصار وراثت باید یکی از وراث ، وکیل وراث و یا هر فرد ذینفعی به شورای حل اختلاف مراجعه کرده ، فرم مخصوصی که در آن اطلاعات و مشخصات تمامی وراث و کلیه اموال متوفی باید وارد گردد ، تکمیل نماید ، پس از آن باید لیست اموال متوفی به اداره ی دارایی محل اقامت متوفی تحویل داده شود تا جهت تعیین مالیات بر ارث از سوی اداره ی دارایی برای وراث رسید دریافت اظهارنامه مالیاتی صادر گردد .

پس از این مرحله مدارکی مانند اصل شناسنامه و کمی برابر اصل شناسنامه تمامی وراث ، شناسنامه ی متوفی ، سند ازدواج متوفی در صورت تاهل و استشهاديه ای که در آن دو نفر شاهد ، لیست اسامی وراث متوفی و مشخصات آنها را امضا محضری کرده اند و بر اساس آن تعیین می کنند منحصرا چه کسانی وراث این متوفی هستند ، باید برای دادگاه حوزه ی محل اقامت متوفی ارسال گردد .

دادگاه نیز در یک نوبت با هزینه ی فرد متقاضی انحصار وراثت ، آگهی انحصار وراثت متوفی را در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر می کند و در صورت عدم وجود اعتراض به آن ، دادگاه با بررسی و تایید صحت مدارک ارائه شده ، گواهی انحصار وراثت را برای وراث صادر خواهد کرد .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *