* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. شرایط و روش ابطال سند رسمی | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

شرایط و روش ابطال سند رسمی

مراحل انحصار وراثت و مالیات بر ارث
ژانویه 14, 2020
شرایط ابطال سند رسمی توسط وکیل متخصص
ژانویه 21, 2020

نحوه ابطال سند رسمی

دعاوی حقوقی را که موضوع آن بی اثر کردن و یا از اعتبار انداختن یک یا چند سند رسمی می باشد را دعوای ابطال سند رسمی می نامند. در قانون مدنی در ماده ۱۲۸۶ در خصوص اسناد تقسیم بندی انجام شده است و اسناد به رسمی و عادی تقسیم شده اند اسنادی که در دفاتر رسمی و یا اداره ثبت برابر مقررات تنظیم شده باشد را اسناد رسمی می نامند و سند عادی صرفا به دلیل امضای منتسب الیه اعتبار خواهد داشت و با سکوت یا انکار و تردید می توان از اعتبار آن کاست و در برخی موارد باطل نمود ولی در اسناد رسمی موضوع به نوع دیگری اعمال خواهد شد در این مقاله به دعاوی حقوقی مرتبط با ابطال اسناد رسمی خواهیم پرداخت.

ابطال سند مالکیت

سندی که در اختیار مالکین میباشد ممکن است به حکم دادگاه یا هر علت دیگری باطل شود و در این صورت ارزش خود را از دست میدهد. ابطال سند مالکیت ممکن است به دلایل مختلفی انجام پذیرد که عبارتند از:
• سند صادره با قوانین و مقررات ثبتی و قانون مدنی تطابق ندارد
• صادرشدن اسناد مالکیت معارض
• سند مالکیت به صورت اشتباهی صادر شده باشد
• اسنادی که با ثبت املاک موقوفی و اراضی مربوط به فوت شدگان توسط افراد سود جو صادر شده است و از این طریق برای خود کسب درآمد می نمایند.
• در ضرورت های خاصی که پیش می آید ابطال سند مالکیت بدون حکم دادگاه یا با حکم دادگاه صورت خواهد پذیرفت.
دادخواست ابطال سند مالکیت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به مراجع قضایی ارسال می گردد.
شرایط طرح دعاوی حقوقی ابطال سند
الف) وجود سند مالکیت
وجود سند مالکیت در ید خوانده از شروطی است که برای طرح دعاوی حقوقی لازم می باشد در غیر این صورت موضوع سالبه انتفاع می باشد.
ب) رعایت مقرارت مربوط به صدور سند
عدم رعایت شرایط قانونی مقرارتی که می بایست جهت صدور سند رعایت گردد به دو دسته تقسم می گردد که این دو دسته عبارتند از ۱- مقررات مربوط به جهت مبنای صدور سند. ۲- عدم رعایت مقررات مربوط به تنظیم اسناد رسمی

مفهوم ابطال سند و انواع آن:

هرگاه در انجام عقدی موارد قانونی رعایت نشود و افراد مداخل در تنظیم سند به دنبال کتمان یک عمل حقوقی باشند، افرادی که حق آن ها در خصوص این تنظیم سند تضییع شده است می توانند دعوی ابطال را خواهان باشند که این دعوی ابطال می تواند به دو روش ابطال مطلق و یا ابطال سببی باشد

ابطال یا بطلان مطلق:

در این نوع ابطال هم اشخاص ذینفع و هم افراد دیگر حق اعتراض به تنظیم سند را دارند، مطابق این تعریف در این نوع بطلان تراضی طرفین بی معنی و بلااثر می باشد.

ابطال یا بطلان نسبی:

در این دعوی ابطال، خواهان ابطال فقط می توانند افراد ذینفع باشند، یعنی افرادی که در تنظیم سند به صورت نسبی ارتباط داشته باشند می توانند تقاضای ابطال سند را خواستار باشند.

دعوی ابطال سند رسمی چیست؟

دعوی ابطال سند رسمی به دعوایی گفته می شود که در آن شخص شاکی در جهت بی اعتبار بودن یک یا چند سند رسمی اقدام می نماید، که برای اقدام به این نوع دعوی می تواند دلایل متفاوتی وجود داشته باشد از جمله پیش فروش ملک و یا آپارتمان ها به چندین نفر و یا اینکه ثبت سند رسمی مطابق قوانین ثبت نباشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *