* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. بهترین وکیل دعاوی ملکی در تهران | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

بهترین وکیل دعاوی ملکی در تهران

دفتر وکالت در تهران
نوامبر 25, 2019
چه اشخاصی که حق اعتراض به انحصار وراثت را دارند | وکیل انحصار وراثت
نوامبر 26, 2019

ویژگی های وکیل دعاوی ملکی

بهترین وکیل دعاوی ملکی با توجه به ارزش پایدار و روزافزون املاک، طبیعی است بسیاری از اشخاص جامعه نسبت به سرمایه‏گذاری در بخش مسکن گرایش داشته باشند. در این میان نظر بر وصف ارزشمندی املاک، عموماً اختلافاتی عمیق فی مابین بایع و خریدار به منصه ظهور می‏رسد که به دعاوی ملکی ملقب گردیده و حتی در برخی موارد موجب وصف کیفری نیز می‏شود. درواقع این اختلافات آنقدر پراهمیت گردیده که بخش بسیار مهم و بزرگی از دعاوی مطروحه در دادگستری را دربرگرفته است. همانطور که گفتیم دعاوی ملکی مشمول دو بخش کیفری و حقوقی می‏گردد که در این گفتار و به جهت تشحیذ ذهن مراجعان سایت به اختصار به عناوین عمده و پركاربرد کیفری و حقوقی آن می‏پردازیم:

الف- عناوین حقوقی وکیل دعاوی ملکی

1- الزام به تنظیم سند رسمی (در مواردی که شخص متعهد از تنظیم سند به نام خریدار یا متعهد له امتناع می‏نماید)
2- بهترین وکیل دعاوی ملکی خلع ید (در مواردی است که شخصی بدون اذن مالک رسمی اقدام به تصرف ملک مالک نموده است).
3- الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی (در مواردی است که متعهد از اخذ صورتمجلس تفکیکی امتناع می‏نماید).
4- بهترین وکیل دعاوی ملکی دعوی تقسیم و افراز املاک مشاعی (در مواردی است که اشخاص قصد بر جدا نمودن سهم خود از املاک مشاعی دارند).
5- دعوی الزام به اخذ پایانکار (در مواردی است که متعهد به عناوین مختلف نظیر تخلفات ساختمانی یا بدهكار بودن به شهرداری یا حتی از سر بی مسئولیتی از اخذ پایانکار ساختمانی از شهرداری امتناع می‏نماید).
6- دعوی الزام به ایفای تعهدات (نظیر عدم تكمیل ساختمان و یا عدم تحویل آپارتمان، عدم پرداخت ثمن معامله و مواردی دیگر كه عمدتا در قراردادهای مشارکت در ساخت بسیار مشهود است).
7- دعوی تخلیه املاک (عموما در مواردی است كه یا مدت قرارداد اجاره به پایان رسیده و یا پرداخت اجوربه تعویق افتاده و حتی در موارد تعدی و تفریط مستاجر در استفاده از ملك مورد اجاره امكانپذیر میباشد اعم از املاك مسکونی یا تجاری)
8- دعوی اجرت‏المثل ایام تصرف (در مواردی است که متصرف بیش از مدت مورد توافق به تصرفات پرداخته است).
9- دستور فروش املاک مشاعی و بسیاری موارد دیگر.

ب: عناوین کیفری بهترین وکیل دعاوی ملکی

1- تصرف عدوانی (در مواردی است که فردی بدون حق مالکیت و سابقه تصرف به تصرفات من غیرحق پرداخته است).
2- جعل سند (دعوی ملکی جعل سند عموماً به انگیزه بدون مال غیرمنقول صورت می‏پذیرد).
3- دعوی ملکی مزاحمت (این دعوی اعم است از هرگونه مزاحمت برای اموال غیرمنقول اشخاص).
4- دعوی ممانعت از حق و این دعوی زمانی رخ می‏دهد که اشخاص مانع از تصرفات دیگران در اموالشان می‏شوند.
5- دعوی فروش مال غیر (دعوی ملکی فروش مال غیر زمانی رخ می‏دهد که فرد اموال غیرمنقول اشخاص را بدون اجازه ملک به دیگران می‏فروشد و مالک مال غیرمنقول خود را از دست می‏دهد).
6- دعوی کلاهبرداری (دعوی ملکی کلاهبرداری زمانی رخ می‏دهد که فرد کلاهبردار با توسل به وسایل متقلبانه در ازاء بردن اموال شخص مالی غیرمنقول را به دروغ به وی به فروش می‏رساند).
7- دعوی تخریب (موقعی است كه فرد با اقدامات مادی خود اقدام به تخریب كل یا یا بخشی از مال غیر منقول دیگی مینماید).

و بسیاری موارد دیگر كه هریك از موارد مذكور نیازمند بررسی تحقیق لازم جهت احقاق حق از طریق محاكم دادگستری میباشد و دفتر حقوقی ایران با مدیریت محمد مهدی آتش پیكر وكیل پایه یك دادگستری مفتخر است با مشاوره و یا طرح دعوی از حقوق شما دفاع نماید.

حق با نخستین خریدار است

شاید شنیده باشید یا حتی برای خودتان پیش آمده باشد که ملکی خریده و در آن زندگی کرده‌اید، اما پس از گذشت چند سال وقتی تصمیم به فروش آن گرفتید، تازه می‌فهمید که چه کلاه بزرگی سرتان رفته و ملک دارای معارض خریده‌اید؛ تازه از اینجاست که مشکلات شروع می‌شود و باید کلی مسیر حقوقی را طی کنید تا بتوانید برای ملک خود، تعیین تکلیف کنید.

معامله معارض را بشناسید

اگر می‌خواهید با تعریف معامله معارض آشنا شوید، باید بدانید که زمانی معامله معارض صورت می‌گیرد که ملک یا مالی از سوی مالک بیشتر از یک بار معامله شده باشد. یعنی اگر فردی به هر صورت، ملک یا مالی را به بیش از یک نفر بفروشد، معامله معارض انجام داده است و خریدار نیز مال غیر خریده است. در این حالت اولین نکته‌ای که لازم است بدانید این است که در معامله معارض همیشه معامله مقدم یا اولین معامله قانونی است و به این علت که در معاملات بعدی ، از فروشنده سلب مالکیت شده، سایر معامله‌ها غیر قانونی است. بنابراین بی‌اعتباری معامله‌های بعدی به این دلیل است که فروشنده در معاملات دوم به بعد، دیگر صاحب ملک نبوده است و معامله‌ای که او انجام داده نیز اعتبار قانونی ندارد.

حقوقی باشد یا کیفری، مجازات دارد

به یاد داشته باشید که فروش مال غیر هم از لحاظ کیفری و هم از لحاظ حقوقی قابل تعقیب است. از لحاظ کیفری به استناد ماده واحده فروش مال غیر مصوب ۱۳۱۲ می‌توان شکایت کرد؛ مجازات فروش مال غیر نیز در قانون مذکور، همان مجازات کلاهبرداری تعیین شده است. یعنی طبق ماده یک قانون تشدید مجازات کلاهبرداری، ارتشا و اختلاس،‌ مجرم علاوه بر رد مال معادل مال برده شده، به جزای نقدی و ۱ تا ۷ سال زندان محکوم می‌شود. از لحاظ حقوقی اگر نسبت به ملک یا مالی بیش از دو معامله انجام شده باشد؛ خریدار مقدم، مالک قانونی محسوب می‌شود و می‌تواند با طرح دعوی، ابطال معاملات بعدی را، اعم از اینکه با سند عادی باشد یا سند رسمی، درخواست کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *