* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. آیا به فرزند خوانده ارث تعلق می گیرد؟ | دفتر وکالت اميررضا آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | گروه حقوقی پرشیا

آیا به فرزند خوانده ارث تعلق می گیرد؟

هزینه وکیل مهریه و طلاق در تهران
ژانویه 7, 2020
طلاق توافقی فوری نیاوران
ژانویه 11, 2020

قوانین وراثت فرزند خوانده

قوانین ارث ریشه در تاریخ و نفقه دارد آنچه در حال حاضر قانون ارث است از مواد ۸۲۵ تا ۹۴۹ قانون مدنی از سال ۱۳۰۷ به تصویب رسیده و اجرا می شود کاملا از فقه جعفری برداشت شده است.
برطبق این قانون افراد فقط به دو دلیل ارث می برند یا نسب و یا سبب. به عبارت دیگر یا باید رابطه خونی باشد و نسب صحیح باشد و یا اینکه زن و شوهر باشد. در غیر اینصورت مجوزی برای ارث بردن دیگری وجود ندارد.
در برخی کشورهای عربی هر شخص می تواند با وصیت وارث خود را مشخص کند و به هر میزان که بخواهد بعد از فوت به کسی ارث بدهد اما به تعبیر حقوقی قواعد ارث، در کشور ما امری است یعنی نمی توان طبقات ارث و میزان سهم الارث افراد را تغییر داد. تمام آنچه که هر شخص می تواند قبل از فوت انجام بدهد، وصیت تا یک سوم اموال بعد از فوتش می باشد.

با این مقدماتی که گفته شد با قوانین فعلی تعلق ارث به فرزند خوانده وجاهت قانونی ندارد.

همانطور که می دانید بعد از فوت متوفی، اولین قدم برای مراحل تقسیم ارث، اخذ گواهی انحصار وراثت است و در انحصار وراثت فرزند خوانده جایگاهی ندارد چون مجز ورثه محسوب نمی شود.

خوب است که بدانید مطابق ماده۸۶۱ قانون مدنی و لدالزنا(فرزند نامشروع) هم – اگرچه از خون پدر و مادر طبیعی خود است- اما ارث نمی برد چه برسد به فرزند خوانده که پیوند خونی با متوفی ندارد.

حالت های ارث بری افراد

طبق قانون،برای ارث بردن یا باید رابطه خونی باشد و یا اینکه زن و شوهر باشند. در غیر این صورت مجوزی برای ارث بردن دیگری وجود ندارد.
در بعضی از کشورهای عربی هر شخصی می‎تواند با وصیت، وارث خود را مشخص کند و به هر میزان که بخواهد بعد از فوت به کسی ارث بدهد اما با توجه قوانین ارث در کشور ما، نمی توان میزان سهم الارث افراد را تغییر داد. آنچه که هر شخص می تواند قبل از فوت انجام بدهد، وصیت تا یک سوم اموال بعد از فوت است.

با این توضیحات با توجه به قوانین فعلی ،تعلق ارث به فرزند خوانده وجاهت قانونی ندارد.

همانطور که می دانید بعد از فوت فرد، اولین قدم برای مراحل تقسیم ارث، گرفتن گواهی انحصار وراثت است و در انحصار وراثت فرزندخوانده جایگاهی ندارد چون جز ورثه محسوب نمی‎شود.

حتی اگر اسم فرزند خوانده در شناسنامه شخصی که او را به فرزندخواندگی پذیرفته وارد شده باشد باز هم از ارث محروم است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *